Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 330 Podłęże

Cmentarz wojenny numer 330 Podłęże

Cmentarz nr 330 Niepołomice
Ten niewielki, austriacki cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej, znajdujący się w gminie Niepołomice niedaleko stacji kolejowej w Podłężu, zachował się w prawie nienaruszonym stanie.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do okręgu IX Bochnia.

Autorem projektu cmentarza, zbudowanego wśród łąk na planie prostokąta o powierzchni około 0,4 ara, był Franz Stark. Pochowano na nim jednego żołnierza armii austriackiej i trzech żołnierzy armii rosyjskiej.

Dojście do cmentarza jest trudne i nieoznaczone. Można iść wzdłuż torów nasypem kolejowym lub dojechać od ulicy Krótkiej i dalej dojść przez pole. Nad cmentarzem góruje wysoki, betonowy krzyż łaciński stojący na postumencie z niszą, w której umieszczono niewielki, żeliwny krzyż maltański z wieńcem laurowym i datą 1914. Na mogiłach po bokach znajdują się cztery mniejsze krzyże łacińskiego z kutych prętów o rozdwojonych końcówkach ramion. Nekropolię otacza betonowa podmurówka ze słupkami połączonymi żelaznym łańcuchem. Dawniej słupki zakończone były półkulami.

W czasie remontu cmentarz lekko odnowiono. Elementy betonowe pomalowano na biało, a krzyże i łańcuchy na czarno, odsłonięto słupki graniczne działki cmentarnej i postawiono tablicę informacyjną Szlaku frontu wschodniego pierwszej wojny światowej. Wtedy też za ogrodzeniem cmentarza po lewej stronie pojawiła się ciekawa mogiła, stylistycznie nawiązująca do cmentarza i do tej pory nieoznaczona. To grób bezimiennego mężczyzny, którego w czasie drugiej wojny światowej zastrzelili na torach niemieccy pracownicy kolejowi.


Powiązane treści