Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Tarnów

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Tarnów

Wnętrze jasnego kościoła, gdzie szerokimi łukami oddzielono nawę główną od naw bocznych. Po bokach stoją ławki drewniane. Na wprost ołtarz główny w drzewie z wysokimi oknami z witrażami. Na ścianach wiszą obrazy świętych w złotych ramach. Po lewej drewniane schody do ambony. Po prawej widać krzyż stojący w bocznej nawie.

ul. Kapitulna 2, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146214501
Sanktuarium to XIV-wieczny kościół, wzniesiony z cegły, z 72-metrową wieżą ozdobioną koroną. Świątynia w XVII wieku otrzymała tytuł katedry, a w drugiej połowie XX wieku bazyliki mniejszej. To jeden z najważniejszych symboli Tarnowa, najbardziej okazały i monumentalny zabytek miasta.

Najstarszą częścią świątyni jest nawa, zwieńczona krzyżowo-żebrowym sklepieniem sieciowym. Warto zwrócić uwagę na kamienny portal gotycko-renesansowy w południowym przedsionku kościoła oraz wyposażenie świątyni, zwłaszcza znajdujące się pod chórem XV-wieczne stalle kanonickie oraz XVII-wieczną chrzcielnicę. Zabytkami ściągającymi rzesze turystów do katedry są renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich oraz barokowy nagrobek Ostrogskich, które słusznie uchodzą za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. Ich autorami są tacy wybitni artyści jak: Jan Maria Padovano, Bartłomiej Berecci, czy Jan Pfister. Znajduje się tu też najpiękniejsza renesansowa rzeźba kobiety w Europie - pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, który został stworzony przez Bartłomieja Berrecci. Natomiast piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna Krzysztofa uważa się za najbardziej monumentalny.

Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Tarnowie pielgrzymi przybywają przede wszystkim ze względu na wyrzeźbioną w drewnie XVII-wieczną Pietę. Przed katedrą w 1981 roku stanął wysoki na 4,5 metra pomnik Jana Pawła II. To jeden z pierwszych na świecie pomników Papieża Polaka.

Najważniejsze uroczystości w sanktuarium przypadają na Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września).

<>

Powiązane treści