Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa „Romanówka” Krynica-Zdrój

Willa „Romanówka” Krynica-Zdrój

Duża drewniana willa w stylu szwajcarskim, w kolorze niebieskim, z ceglastym dachem pokrytym blachą z dużą jaskółką po środku i mniejszymi po bokach. Od frontu podcień i taras na piętrze z ozdobnymi balustradami. Na górnej balustradzie napis ROMANÓWKA. Budynek postawiony na kamiennej podmurówce, prowadzą do niego betonowe schody, po których wchodzą ludzie - kobieta i mężczyzna. Przed budynkiem duże drzewo z liśćmi i krzewy. Po prawej kolejne drewniane zabudowanie. Z tyłu rosnące drzewa.

Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184715303
Willa wzniesiona około połowy XIX wieku z przeznaczeniem na pensjonat wypoczynkowy. Reprezentuje styl szwajcarski charakterystyczny dla XIX-wiecznej zabudowy uzdrowiskowej Krynicy.

Drewnianą willę zbudowano w konstrukcji zrębowej. Jest oszalowana, a dach ma nakryty blachą. Budynek jest szerokofrontowy, symetryczny, parterowy z półpiętrem. Pośrodku elewacji frontowej znajduje się głęboki podcień wsparty na profilowanych słupach. Nad nim szeroka facjata z balkonem o ażurowanej balustradzie, zakończona szczytem ze sterczyną. Pod okapem dachu ozdobnie wycinana deska. Szalunek desek w elewacji frontowej imituje boniowanie muru. Nad oknami i drzwiami tej elewacji znajdują się trójkątne naczółki, a pod oknami płyciny. Z uwagi na wartości architektoniczne, willa znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej

Dawny pensjonat pełni dziś funkcje muzealne. Od 1994 roku znajduje się w nim Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - Muzeum Nikifora, Galeria Sztuki „Romanówka”. Eksponowane są tutaj obrazy Epifaniusza Drowniaka (1895–1968) - Nikifora, malarza prymitywisty samouka z Krynicy. Na wystawie można zobaczyć pamiątki i jego prace z różnych okresów twórczości i o różnej tematyce, a na froncie budynku tablicę pamiątkową z płaskorzeźbą przedstawiającą artystę. 


Powiązane treści