Latać, znaczy być wolnym… Odkrywanie Małopolski z lotu ptaka

Balon w powietrzu w tle szczyty Trzech Koron oraz Dunajec.
Człowiek od zawsze chciał latać. To nie tylko marzenie o spojrzeniu na ziemię z wysokości, emocje, ale także pragnienie swobody i wolności. Wystarczy przypomnieć sobie mit o Dedalu i Ikarze, którzy na własnoręcznie wykonanych skrzydłach chcieli dolecieć z Krety do Aten… Można również wspomnieć brata Cypriana, który startując z Trzech Koron miał dofrunąć aż do Morskiego Oka… I to odwieczne marzenie praktycznie każdy można spełnić w Małopolsce.

Od majestatycznych lotów balonem nad polami, jeziorami i górami, przez ekscytujące paralotniarstwo, aż po ekstremalne skoki ze spadochronem... Niezależnie od tego, którą formę latania wybierzesz, jedno jest pewne – w Małopolsce doświadczysz niezapomnianych emocji i stworzysz wspomnienia na całe życie. Odkryjcie z nami Małopolskę z zupełnie nowej perspektywy!

Lot nad Małopolską – nowe spojrzenie

Zapewne choć raz w życiu wspinaliście się na wysoki górski szczyt, wieżę widokową lub lecieliście samolotem na wakacje. Przypomnijcie sobie doznania, które wtedy wam towarzyszyły – adrenalina, kołatanie serca, niepewność i zarazem ekscytacja, „miękkie” nogi, niekiedy lekki zawrót głowy. Mimo to chcemy więcej i więcej. Latamy samolotami po całym świecie, skaczemy ze spadochronów, szybujemy nad ziemią. Jeśli nie należycie do grupy 5% społeczeństwa, które panicznie boi się wysokości, zapraszamy do spojrzenia na Małopolskę z wysokości!

Odlotowa Małopolska – nad górami, lasami i jeziorami

Unosi się w powietrzu niczym duch, majestatycznie sunie po niebie, ale potrafi również ziać ogniem jak smok wawelski. Balon Małopolska jest również świetną wizytówką - zarówno w kraju jak i zagranicą – naszego regionu. Można go spotkać np. podczas Odlotowej Małopolski. Choć to cykliczne wydarzenie, nie pozwoli Wam wznieść się w przestworza, to jednak podziwianie balonów z ziemi potrafi być równie fascynującą przygodą.

Jeżeli jednak mamy ochotę spojrzeć na ziemię z kosza balonu, z kilkudziesięciometrowej wysokości, to swoją przygodę z przestworzami można rozpocząć od balonu widokowego, zakotwiczonego przy dawnym krakowskim hotelu Forum. Balon wznosi się na maksymalną wysokość 275 metrów, a to pozwala podziwiać Zamek Królewski na Wawelu, meandrującą Wisłę, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry i Babią Górę!

A jeśli mamy smaka na więcej? Zapraszamy do chłopaków z Kraków Balloon Team na loty widokowe nad Krakowem, jego okolicami, ale też innymi częściami Małopolski. Aby wzbić się w powietrze wystarczy przestrzeń bez zabudowań o odpowiedniej wielkości. Wśród miejsc często wybieranych i polecanych przez pilotów na lot są okolice Tyńca, Ojcowa, Wieliczki, czy Jura Krakowsko-Częstochowska. Aby jednak lot mógł się odbyć muszą być spełnione takie oto podstawowe warunki:

  • Brak jakichkolwiek opadów.
  • Porywy wiatru mniejsze niż 5m/s.
  • Brak burz, mgły oraz prądów powietrznych.
  • Loty odbywają się w godzinę po wschodzie słońca i na dwie godziny przed jego zachodem.

Jeśli wszystkie te warunki są spełnione to i marzenie o romantycznym dryfowaniu nad Małopolską ma szansę się ziścić.

Poczuj się jak ptak, dzięki paralotni

„Lecę, bo chcę. Lecę bo życie jest złe” – śpiewa Robert Gawliński z zespołu Wilki. W Małopolsce życie nie jest złe, a w dodatku każdy z nas może poczuć się jak ptak, korzystając z dobrodziejstw takich jak paralotnia lub motoparalotnia.

Motoparalotnia, jak sama nazwa wskazuje jest wspomagana przez silnik, w przeciwieństwie do paralotni, która szybuje jedynie dzięki sile wiatru. W zależności więc od tego, którą opcję wybierzemy, będziemy potrzebowali nieco innego miejsca startu. Paralotnią, czy inaczej glajtem lata się w górach oraz na równinach, na których występuje przynajmniej 30-metrowe wzniesienie.

W Małopolsce do szybowania paralotnią idealne więc będą okolice Zakopanego z widokami na ostre szczyty Tatr, lub urokliwy Beskid Wyspowy. Jeśli zdecydujemy się na motoparalotnię nie musimy się ograniczać tylko do tych okolic. Polatać można też w okolicach Jeziora Dobczyckiego, lub tuż za Krakowem.

Gotowi na podziwianie Małopolski z lotu ptaka? Wystarczy znaleźć odpowiadającą nam firmę zajmującą się lotami komercyjnymi i latać hen wysoko!

Skoki ze spadochronem – skok adrenaliny

„Skoczyć? Zrezygnować? Co ja w ogóle wyprawiam? To nie może być takie straszne!” „A co jeśli spadochron się nie otworzy? Z drugiej strony wypadki zdarzają się niezwykle rzadko” – w głowie osoby, przed którą otwierają się drzwi samolotu w locie, kotłują się różne myśli. Skoki ze spadochronem oferują niepowtarzalne doświadczenie. To dzięki nim przeżywamy cały kalejdoskop emocji – od radości i ekscytacji po zwątpienie, złość oraz przerażenie. I to właśnie jest piękne w tym sporcie.

Małopolska, oczywiście tylko dla tych miłośników silnych wrażeń i skoku adrenaliny, zaoferuje Wam i ten specjalny rodzaj przygody. Tu słowem kluczem jest skok! Gdy już się zdecydujecie i oddacie ciało powietrzu, to na pewno poczujecie zew wolności. Wasze serce będzie biło jak oszalałe, adrenalina będzie krążyć w żyłach, a ziemia zbliżać się będzie z zawrotną prędkością. Jeśli możecie tego wszystkiego dokonać w pięknych okolicznościach przyrody, to będzie jedno z najpiękniejszych wspomnień w życiu.

Skoki ze spadochronem można wykonać w kilku miejscach w Małopolsce. Aeroklub Krakowski w Pobiedniku Wielkim oferuje skoki tandemowe z doświadczonym instruktorem, co jest doskonałą opcją dla początkujących. Bardziej zaawansowanych zaprasza Aeroklub Nowy Targ – tu skoki odbywają się w pięknej scenerii Podhala, z widokiem Tatr z lotu ptaka. Przed skokiem należy przejść krótkie szkolenie, które przygotuje Was na ten niesamowity moment.

Awionetką lub szybowcem po małopolskim niebie

Być pilotem, móc wznieść się ponad szczyty gór, ponad chmury… To niespełnione marzenie wielu osób. Choć ta pierwsza część jest trudna do spełnienia, to druga już jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania, oczywiście w Małopolsce. I rzecz jasna, nie mówimy tu o klasycznym rejsowym locie.

Loty awionetką lub szybowcem, za których sterami siedzi doświadczony pilot, są dostępne dla każdego. Kameralny charakter lotu, pilot, którego z łatwością można obserwować oraz mniejsze wysokości, pozwalające na podziwianie krajobrazu Małopolski – to również zastrzyk adrenaliny i fantastyczne doznania. Lot widokowy nad Tatrami, Gorcami, Jurą Krakowsko-Częstochowską, Niepołomicami, Jeziorem Dobczyckim czy Krakowem – każda opcja w Małopolsce jest możliwa, każda ma swój urok.

Jaka jest różnica między awionetką a szybowcem? Szybowiec, w odróżnieniu do awionetki, nie posiada silnika, więc musi zostać wprawiony w ruch przez specjalną wyciągarkę lub samolot. Z tego względu lot szybowcem jest krótszy, ale wyjątkowy sposób, w jaki jest napędzany, naprawdę są warte uwagi. Najczęściej starty lotów komercyjnych odbywają się z lotnisk w Nowym Targu, Łososinie Dolnej, Pobiednika Wielkiego.

Daj się ponieść małopolskim wiatrom

Czy oderwiecie się od codzienności, wzniesiecie ponad chmury? Małopolska oferuje wiele możliwości, aby wznieść się w powietrze i spojrzeć na świat z perspektywy ptaka. Niezależnie od tego, czy wybierzecie lot balonem nad malowniczą Jurą Krakowsko-Częstochowską, paralotnię unoszącą się nad malowniczymi wypiętrzeniami Beskidu Wyspowego czy ekscytujący skok ze spadochronem w scenerii Podhala, każde z tych doświadczeń dostarczy niezapomnianych wrażeń. Również loty awionetką lub szybowcem otwierają nowe horyzonty, pozwalając na podziwianie Małopolski w całej jej krasie i dostrzeganie każdego malowniczego detalu. Dlatego niech Wasze marzenia o lataniu staną się rzeczywistością, a Małopolska niech będzie miejscem, gdzie mogą się one spełnić. Odkryjcie z nami Małopolskę z zupełnie nowej perspektywy!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści