Śladami dawnych kupców i rycerzy. Wędrujmy z biegiem małopolskich rzek!

Kolaż zdjęć małopolskich rzek.
Na ich brzegach stawiano niewielkie grody i potężne zamki, rozwijał się handel oraz kwitło rolnictwo. Rzekami spławiano drewno, miedź i sól. Ich dolinami podróżowali kupcy z cennymi towarami – winem, przyprawami, suknami, kosztownościami; pędzili kurierzy z wiadomościami. Dolinami rzek wytyczano szlaki komunikacyjne oraz granice między księstwami i królestwami. Powróćmy zatem do tradycji naszych przodków i wyruszmy w podróż z biegiem małopolskich rzek, by odkryć uroki regionu z tej niezwykłej perspektywy.

Rozwój każdej cywilizacji w dużej mierze wiąże się z rzekami, dość wspomnieć o życiodajnych wylewach Nilu w starożytnym Egipcie. Niestety, to, co szanowano przez wieki, w dużej mierze zaprzepaszczono w XIX i XX stuleciu, które przyniosły odwrócenie się od rzek. Wiele z nich zostało zanieczyszczonych, a przebywanie w ich otoczeniu nie należało do przyjemności.

Od pewnego jednak czasu ludzkość wraca do przeszłości; dbamy o jakość wód i wygląd terenów nadrzecznych, powstają bulwary, ścieżki rowerowe i inne elementy infrastruktury turystycznej pozwalające odpoczywać nad rzekami. Może więc jest już czas, by pójść śladami przodków i ruszyć z nurtem Królowej Polskich Rzek, czyli nadwiślańskim szlakiem, a także jej dopływów – Dunajca, Raby, Skawy czy Popradu i Białej.

Kremówki, śliwowica, dinozaury, parowozy

Zapyta ktoś: czy warto, co ciekawego można zobaczyć? Oceńcie sami, wybierając się z nami w nieoczywistą podróż po Małopolsce.

Najbardziej znanym miastem na nadwiślańskim szlaku jest oczywiście Kraków. Po drodze jest jednak mnóstwo innych interesujących miejsc – parki rozrywki w Zatorze, jedyne w Polsce muzeum fonografii w Niepołomicach i unikalne w skali europejskiej Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Wyprawa naddunajeckim szlakiem kojarzy się głównie z Przełomem Dunajca, ale to także szansa na odwiedzenie trzech jezior, kilku zamków i zajrzenia do Chorwacji… Wędrówka z biegiem Raby pozwala nie tylko zwiedzić skansen parowozów w Chabówce i poznać atrakcje Miasta Dzieci Świata – Rabki-Zdroju, ale także odwiedzić niezwykle ciekawe wzgórze zamkowe w Dobczycach oraz podziemne korytarze Kopalni Soli w Bochni.

Nad brzegami Popradu znajduje się Miasto Ogrodów – Muszyna – kilka uzdrowisk tworzących unikalny kompleks oraz cudownej urody Stary Sącz, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miasteczek w Polsce, silnie związane ze świętą Kingą. Z kolei Raba wije się po Małopolsce niczym imponujących rozmiarów wąż. To dzięki niej zanurzymy się w świat buchających parą parowozów, ujrzymy jedyny w swoim rodzaju pomnik świętego Mikołaja oraz fontannę, którą obsiadły urocze słoniki. Komu niestraszne podziemia zapewne zejdzie w świat, w którym swoich solnych skarbów strzeże tajemniczy Skarbnik.

Nad płynącą w zachodniej części regionu Skawą leżą Sucha Beskidzka, gdzie w Karczmie Rzym Diabeł spotkał Mistrza Twardowskiego i porwał go na Księżyc, a także papieskie Wadowice, w których wciąż można spróbować słynnych kremówek. Z kolei po wschodniej stronie, Małopolski nad Białą warto odwiedzić liczne cerkwie i popuścić wodze wyobraźni w Skamieniałym Mieście. Wędrowaliśmy również wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

To tylko parę przykładów, może inspiracji, wskazujących różnorodność atrakcji, pośród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na wiek i zainteresowania. To miejsca idealne na rodzinne wyprawy.

Pieszo, na rowerze, samochodem... Małopolska kusi wszystkich

Podróże z biegiem rzek płynących przez Małopolskę, to tylko jedna z propozycji odkrywania uroków Małopolski. Każdy może wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą, możliwości jest mnóstwo: szlaki piesze, trasy samochodowe albo rowerowe, spacery z kijkami nordic walking, szlaki tematyczne pozwalające poznać piękno architektury drewnianej, rzemiosło tradycyjne czy warownie na Szlaku Orlich Gniazd. Jako, że nie samymi widokami i wrażeniami człowiek żyje, to jest też Małopolska Trasa Smakoszy i Małopolski Szlak Winny.

Krótko mówiąc, w Małopolsce nie sposób się nudzić. Mamy coś dla ducha i dla ciała. Odkryjcie z nami Małopolskę!

Rzeka Wisła meandrująca pomiędzy polami. Na pierwszym planie odbudowane ruiny zamku Muszyna wśród lasu. Zamek wznosi się nad zakolem Popradu oraz zabudowaniami miasta. W tle wzniesienia górskie pokryte lasem. https://visitmalopolska.pl/-/naddunajeckim-szlakiem-
Rzeka meandrująca pomiędzy polami. Po prawej las, po lewej pola i zabudowania. Rozległe jezioro, gdzie przy brzegu zacumowane są statki. Po lewej widać ścieżkę rowerową. Zbiornik wodny. W tle widać rozpościerający się las.

 

Mądrująca rzeka Raba pomiędzy polami i zabudowaniami. W tle pola i zabudowania.

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści