Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Fort Wawel Kraków

Fort Wawel Kraków

Wzgórze Wawelskie z lotu ptaka. Na pierwszym planie mury obronne wijące się zygzakami wokół alejki. Po prawej za alejką i drzewami długi, trzykondygnacyjny budynek, na końcu którego stoi kwadratowa, wysoka wieża. Za nimi wewnątrz drzewa, alejki i spacerujący ludzie. Po lewej za alejką wysoka, kwadratowa wieża od której dalej ciągnie się mur i zabudowania, za którymi górują trzy wieże różnej wysokości i z różnymi kopułami. Po prawej od nich łamany budynek za którym widać dachy i kwadratową, wysoką wieżę. Pod murami wokół rosną drzewa i trawa a naokoło rozciąga się panorama Krakowa.

Wawel 5, 31-001 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124225155
Każdy zwiedzający krakowski zamek królewski i katedrę, wchodząc na wawelskie wzgórze mija potężne ceglane mury pochodzące z czasów nowożytnych.

Najstarsze ślady umocnień drewniano-ziemnych na wawelskim wzgórzu pochodzą z IX wieku i zachowały się w warstwach archeologicznych, do dziś przetrwały pozostałości kamiennych murów z XIII wieku i ceglane gotyckie mury z XIV–XV wieku, broniące wzgórza do końca XVIII wieku. W XVI–XVII wieku uzupełniano do dziś prawie niezachowane mury i umocnienia ziemne, zachowały się natomiast fortyfikacje z lat 1790–1792, które w latach 1849–1854 wykorzystali Austriacy w czasie budowy zewnętrznego obwodu cytadeli. Austriacy zajęli Wawel w 1846 roku, w 1850 roku na wzgórzu zaczęto wznosić fortyfikacje Twierdzy Kraków. Uwagę zwracają dwie basteje-kaponiery, od ulicy Straszewskiego i prawie niezmieniona pod Kurzą Stopką. Wschodni i południowy odcinek murów ma formę z połowy XIX wieku, pozostałe mury obwodowe przekształcono w czasie konserwacji w XX wieku. Bramy forteczne pod Kurzą Stopką i przy Lubrance zachowały kształt z XIX wieku, zbudowano też trzy nowe, a bramę przy baszcie Sandomierskiej przebudowano. Większość turystów nie ma świadomości, że mury mijane przez nich przy wchodzeniu na wzgórze, w pierwszej kolejności bastion Władysława IV z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, to nie średniowieczne umocnienia lecz nowożytne fortyfikacje z potężnymi owalnymi kaponierami. Ufortyfikowane wzgórze, zajęte przez cesarską armię na koszary, stało się centralnym punktem Twierdzy Kraków – fortem-cytadelą.


Powiązane treści