Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Przemienienia Pańskiego Krynica-Zdrój

Kościół Przemienienia Pańskiego Krynica-Zdrój

Niewielki drewniany kościółek na podmurówce z kamieni przypominający swoją architekturą małą cerkiew, widziany od dołu. Po lewej murek z kamieni i za nim wejście do kościoła z z niedużym przedsionkiem. Po prawej podobna część kościoła do przedsionka, z okrągłą wieżyczką podobną do grzyba, po środku wyższa część z wysokim, wąskim oknem i okrągłym dachem z wieżyczką. Na około drzewa i niebo częściowo zachmurzone.

ul. Bulwary Dietla, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184715005
Drewniana świątynia została wybudowana w stylu barokowym w 1863 roku jako pierwszy kościół zdrojowy, tak zwana kaplica w parku na „Dietlówce”.

Budowla powstała w związku z intensywnym rozwojem krynickiego uzdrowiska i osiedlającymi się nowymi mieszkańcami. Świątynię zaprojektował Feliks Księżarski, architekt, który wsławił się budową Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co ciekawe, budynek nawiązuje do tradycji budownictwa cerkiewnego – znajduje się na rzucie ośmiokąta, połączonego z krzyżem greckim. Dach pokryty jest gontem, a zewnętrze ściany pionowymi, drewnianymi listwami.

Kościół ten, pw. Przemienienia Pańskiego, został konsekrowany przez ks. Józefa Emanuela Matuzińskiego, proboszcza ze Starego Sącza. 

Kościół był kilkakrotnie remontowany w końcu XIX w. W 1991 pożar strawił kopułę, którą odbudowano w 1993 roku.

Wystrój wnętrza świątyni stanowią dwa ołtarze, wykonane na przełomie XIX i XX wieku z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej i Przemienienia Pańskiego. Przy budynku kościoła znajduje się krzyż, który został ustawiony w 1910 roku z okazji 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

W 1892 roku w Krynicy-Zdrój rozpoczęto budowę nowego kościoła i świątynia w parku na „Dietlówce” stopniowo zaczęła tracić na znaczeniu i została zamknięta. Dopiero na prośbę kuracjuszy wznowiono odprawianie mszy świętych w okresie letnim.

Odpust w uroczystość Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia.

Kościółek jest położony przy dolnej stacji kolejki na Górę Parkową. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści