Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Miasto i Gmina Czarny Dunajec

Miasto i Gmina Czarny Dunajec

Kościół i zabudowa Czarnego Dunajca oraz okoliczne wzniesienia widziane z lotu ptaka.

Czarny Dunajec Region turystyczny: Tatry i Podhale

U podnóża Tatr i Babiej Góry na pograniczu polsko-słowackim rozpościera się rozległa równina w centrum której leży Miasto i Gmina Czarny Dunajec. W dolinie rzeki o tej samej nazwie, na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz Pogórza Gubałowskiego znajdziemy urokliwą krainę, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, a tradycja jest tu żywa od pokoleń.

Gmina Czarny Dunajec to kraina różnorodnych krajobrazów gdzie fiolet kwitnących wrzosów torfowisk wysokich przeplata się z soczystą zielenią łąk i pól, na tle ośnieżonych szczytów tatrzańskich. Tutaj miłośnicy przyrody znajdą wiele miejsc do obcowania z rzadkimi okazami fauny (cietrzew, bocian czarny, puszczyk) i flory (rosiczka, storczyk). Dla amatorów aktywnego wypoczynku są przygotowane kilometry ścieżek i szlaków pieszo-rowerowych, a w zimie tras do uprawiania narciarstwa śladowo-biegowego. Większość tych tras poprowadzonych jest poza ruchem drogowym w bezpiecznym i łatwym terenie co sprawia, że są dostępne dla całych rodzin.

Czy to w zimie, czy w lecie na gości czekają Chochołowskie Termy. Tutaj miłośnicy gorących kąpieli, wodnych szaleństw znajdą dla siebie mnóstwo atrakcji. W okresie zimowym na terenie miasta Czarny Dunajec działa kryte lodowisko, które w sezonie letnim przekształcone jest w centrum sportów halowych.

Czarny Dunajec to też najmłodsze uzdrowisko w województwie małopolskim. Status ochrony uzdrowiskowej Czarny Dunajec uzyskał w 2016 r. Dzięki wodom geotermalnym i złożom leczniczego torfu, który wykorzystuje się tu w zabiegach borowinowych, a także korzystnym warunkom bioklimatycznym, Gmina realizuje intensywne działania w kierunku powstania uzdrowiska balneologiczno-klimatycznego, idealnego do leczenia wielu schorzeń, odzyskiwania sił witalnych i relaksu.

Miłośnicy historii i architektury spędzający czas na wędrówkach, czy to pieszych, czy rowerowych, też nie będą zawiedzeni. Na terenie Gminy znajduje się wiele zabytków architektury ludowej i sakralnej. Trudno nie wspomnieć o największej perle jaką jest Chochołów - zabytkowa, drewniana wieś przez wielu nazwana Żywym Skansenem, a słynąca z drewnianych domów pochodzących z XVII i XIX wieku oraz neogotycki kościół św. Jacka. Wiele sołectw należących do Gminy Czarny Dunajec, a jest ich 15, słynie nie tylko z domostw utrzymywanych w tradycyjnym stylu, ale i z zabytków sakralnych m.in. w Czarnym Dunajcu znajduje się kościół św. Trójcy z 1863 roku, w Podszklu kościół św. Rozalii z 1787 r., a w Piekielniku kościół św. Jakuba z 1878 r. 


Powiązane treści