Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Makieta bitwy pod Racławicami Niezwojowice

Makieta bitwy pod Racławicami Niezwojowice

Duża makieta z odwzorowaniem wsi Racławice i pola bitwy, na ścianach budynku historyczne obrazy

Pałecznica Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 660431061
tel. +48 660431061
tel. +48 413848102
Bitwa pod Racławicami, stoczona 4 kwietnia 1794 roku przez wojska Tadeusza Kościuszki z rosyjskim najeźdźcą, należy do najważniejszych kart w polskich dziejach. Makieta z Niezwojowic wiernie odtwarza to historyczne wydarzenie.

Bitwa pod Racławicami była inspiracją do stworzenia licznych prac artystycznych. Jedną z nich jest makieta, której pomysłodawcą i realizatorem był Janusz Król, potomek jednego z kosynierów. Makietę po raz pierwszy zaprezentowano we wsi Niezwojowice położonej około 5 kilometrów od Racławic i udostępniono zwiedzającym w 2010 roku. Kolejne prezentacje odbyły się między innymi w: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, Centrum Kultury Wsi Polskiej imienia Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Towarzystwie Kulturalnym Radziemic w Radziemicach oraz na Polach Chwały w Niepołomicach.

W starym dworku Gospodarstwa Edukacyjnego Pszczółki Małopolska, można zobaczyć jedyną w Polsce makietę Bitwy Racławickiej, będąca wierną repliką okolic Racławic, przenosi zwiedzających w czasy Insurekcji Kościuszkowskiej. Całość zajmuje okrągły, obrotowy stół o powierzchni 40 metrów kwadratowych i średnicy 7 metrów. Jego całkowity obrót trwa 20 minut. Na makiecie ustawiono 300 figurek żołnierzy polskich i rosyjskich w skali 1:10, ręcznie, misternie wykonanych z drewna lipowego. Na makiecie można zobaczyć Tadeusza Kościuszko na koniu, Bartosza Głowackiego przy armacie, kosynierów walczących z Moskalami, leżących rannych i gońców z meldunkami oraz wozy z zaopatrzeniem. Wydarzenia widoczne na przesuwającej się makiecie przybliża widzom Andrzej Seweryn, opisujący przebieg bitwy oraz jej znaczenie wojskowe, historyczne i symboliczne. Dla widzów przygotowano 60 miejsc siedzących.

Ale makieta to nie jedyna atrakcja. Tematykę bitewną w starym dworku uzupełnia galeria obrazów. Barwne ilustracje do powieści Racławice Włodzimierza Tetmajera oraz galeria 40 olejnych obrazów na płótnie, przedstawiających samą bitwę i współczesne racławickie krajobrazy. Poza tym w Izbie Regionalnej umieszczono 37 obrazów olejnych malowniczo ilustrujących narodową epopeję Adama Mickiewicza – Pan Tadeusz, zamówionych przez F.H. Richtera, a wykonanych przez Józefa Juszczyka, dla którego inspiracją były prace Michała Elwira Andriollego, twórcy pierwszych, najsłynniejszych ilustracji do Pana Tadeusza. Są tu obrazy ilustrujące dwanaście ksiąg Pana Tadeusza, ale można odkryć też księgę trzynastą. Jest też wystawa przedmiotów oddających ducha czasów kościuszkowskich, są tu: armaty, chłopskie sukmany, rogatywki i czapki czy kosy. Można przebrać się za kosyniera i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Dla młodzieży i dzieci warsztaty przy makiecie i w galerii obrazów są wspaniałą lekcją historii. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w audiowizualnych zajęciach i lekcjach o różnej tematyce. W Salonie Poezji organizowane są spotkania, niecodzienne widowiska patriotyczno-regionalne z czytaniem wierszy i poematów przy oprawie muzycznej. Pokaz obrazów Józefa Juszczyka uzupełnia multimedialne spotkanie z historią polski i polskim językiem. Można też wziąć udział w ilustrowanej obrazami prezentacji powieści wierszem Racławice. Organizowane jest zwiedzanie Racławic i wyjazd na pole bitwy Janowiczki.


Powiązane treści