Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Synagoga Wysoka Kraków

Synagoga Wysoka Kraków

Wnętrze wysokiego pomieszczenia, częściowo z odpadniętymi tynkami na ścianach, z wysokimi dwoma oknami z łukiem, z gablotą na środku oraz zdjęciami na tablicach wzdłuż ścian. W ścianie wbudowany Aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa), murowany z dwoma filarami po bokach oraz ornamentem z dwoma gryfami.

ul. Józefa 38, 33-332 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

To jedyna synagoga w Polsce, w której sala modlitewna mieści się na piętrze. Stąd nazwa tej jednej z najstarszych i najwyższych synagog krakowskiego Kazimierza.

Była druga połowa XVI wieku, kiedy nieznany z nazwiska bogaty kupiec Izrael poprosił króla Zygmunta II Augusta o zgodę na postawienie synagogi. Otrzymał ją. Bożnica powstała nad sklepami, które mieściły się pierwotnie w budynku. To jedna z hipotez. Inna mówi że zbudowali ją Żydzi sefardyjscy na wzór bóżnic wznoszonych w getcie weneckim. Synagoga została wzniesiona w stylu renesansowym. Pozostałościami pierwotnego wystroju są malowidła ścienne z tekstami liturgicznymi oraz zachowana we fragmentach konstrukcja aron ha-kodesz. Obecnie budynek funkcjonuje jako przestrzeń wystawowa i konferencyjna. Dawna główna sala modlitewna jest udostępniona do zwiedzania. Z dawnego wyposażenia synagogi przetrwał do naszych czasów barokowy świecznik chanukowy z XVII w., który obecnie można oglądać w ramach ekspozycji w Starej Synagodze. Zachowała się również skarbona przy wejściu oraz gdzieniegdzie widoczne są fragmenty siedemnastowiecznej polichromii, odkrytej i zakonserwowanej w latach 60-tych XX wieku.


Powiązane treści