Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Szlak rowerowy Orlich Gniazd (część małopolska)

Szlak rowerowy Orlich Gniazd (część małopolska)

Na pierwszym planie kamienista droga i most z drewnianymi barierkami prowadzący do wieży z czerwonym dachem, z bramą wjazdową. Obok po lewej ruiny budynku. Po prawe od bramy mur obronny i wysokie skały z ruinami dwóch okrągłych baszt. Wokół dużo zieleni i na błękitnym niebie opromieniona przez zachodzące słońce chmura.
Skala trudności: Dla średniozaawansowanych
Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 89,1
Kraków Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraków i okolice
Szlak średnio trudny, typ roweru: gravel/turystyczny, dojazd do szlaku możliwy koleją.

Początek szlaku: Kraków

Koniec szlaku: Częstochowa (w Małopolsce Krzywopłoty - granica z woj. śląskim)

Całkowita długość szlaku: 190 km (86 km w województwie małopolskim)

Poziom trudności: średni

Szlak przebiega w 44% po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego, 44% trasy biegnie przez las. Maksymalna wysokość to: 464 m n.p.m. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości: 207 m n.p.m. 

Szlak Orlich Gniazd to pozycja obowiązkowa dla każdego fana rowerów. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych łączący Kraków z Częstochową, wije się po zakamarkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wzdłuż XIV wiecznej linii obronnej wybudowanej wedle zamysłu króla Kazimierza Wielkiego. 

Właśnie pozostałości zamków i warowni są największą atrakcją szlaku Orlich Gniazd, od których wziął swoją nazwę. Budowle postawiono w trudno dostępnych lokalizacjach na skałach wapiennych, skąd po dzień dzisiejszy górują nad okolicą. Cały szlak wytyczony w 1999 r. to 190 km trudnej trasy rowerowej po zróżnicowanym terenie często piaszczystym, z przewyższeniami. Szlak jest bardzo dobrze utrzymany i oznakowany, części piaszczyste są utwardzone, niemniej jednak zalecamy zabrać rower z szerokimi oponami. Po drodze znajdują się liczne miejsca odpoczynku razem z tablicami informacyjnymi oraz tabliczkami z kilometrażem.

Szczegółowy przebieg szlaku na mapie, gpx (pobierz trasę) oraz lokalizacja obiektów typu Miejsca Przyjazne Rowerzystom znajduje się w "pokaż szczegóły" - ikona miejsca/lokalizacji na górze strony obok zdjęcia tytułowego.

Lista Miejsc Przyjaznych Rowerzystom dostępna jest powyżej z rozwijanego menu: "obiekty na trasie" i poniżej "obiekty powiązane".

Przebieg szlaku dostępny jest również w nawigacji rowerowej Rowerowa Małopolska (www, Android, IOS).

Kraków - Szczyglice - Kleszczów - Brzoskwinia, Rudno - Tenczynek - Krzeszowice - Czerna - Paczółtowice - Racławice - Kolonia Podlesie - Zawada I - Zimnodół - Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Cieślin - Bydlin - Krzywopłoty -granica z woj. śląskim - (Częstochowa)

Obiekty na trasie