Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Małopolski Szlak Winny

Małopolski Szlak Winny

Na fotografii widoczne są kiście dojrzewających różowych winogron w Winnicy Dosłońce, które rosną na krzewie winorośli.
Rodzaj szlaku: tematyczny
Kamienica 467, 34-608 Kamienica Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski, Beskid Żywiecki i Orawa, Gorce i Beskid Wyspowy, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraków i okolice, Pogórza, Tarnów i okolice
tel. +48 502029961
tel. +48 508480400
To jeden ze szlaków tematycznych dziedzictwa kulturowego regionu związany ściśle z odrodzeniem się tradycji winiarskich w Małopolsce. Małopolskie winnice mają niewielkie powierzchnie, co sprzyja uprawom prowadzonym w naturalny sposób.

Małopolski Szlak Winny to inicjatywa Gorczańskiej Organizacji Turystycznej zapoczątkowana w 2013 roku. Początkowo na szlaku znalazło się 15 winnic. Obecnie, czyli w 2023 roku, na szlaku znajduje się aż 60 winnic, które można spotkać w centralnych i północnych regionach Małopolski.

Zwiedzanie winnic to doskonała okazja na degustację trunków, uczestnictwo w festiwalach wina, festynach czy winobraniu, a także innych wydarzeniach towarzyszących. Ponadto enoturystyka pozwala dowiedzieć się więcej o uprawie winorośli i produkcji wina, a także odpocząć na łonie przyrody w otoczeniu winnych krzewów. Wyjątkowym czasem są cykliczne Dni Otwartych Winnic, kiedy można zwiedzać niedostępne na co dzień zakamarki winnic oraz doświadczyć wyjątkowych atrakcji związanych z owocami winorośli. Osoby zainteresowane winoturystyką mają wiele punktów do odwiedzenia w regionach Małopolski, od winnic w pasach Beskidów i Gorców, po winnice w regionie Pogórzy i Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Miejsca o największym zagęszczeniu winnic w Małopolsce to okolice Ojcowskiego Parku Narodowego, Jeziora Rożnowskiego oraz Pogórza Ciężkowickiego.

Na stronie www.malopolskiszlakwinny.pl dostępne są szczegółowe informacje, publikacje oraz mapy winnic znajdujących się na Małopolskim Szlaku Winnym.

Małopolski Szlak Winny ma również wariant rowerowy dedykowany dla rowerzystów-enoturystów. Są to 22 trasy liczące od 30 do 40 kilometrów poprowadzone w pobliżu małopolskich winnic. Trasy te mają wymagający charakter ze względu na strome i długie podjazdy, jednak wysiłek rekompensują piękne krajobrazy i malowniczo położone winnice. Można poczuć się prawie jak w we włoskiej Toskanii! Trasy mają kształt pętli z punktem początkowym łatwo dostępnym komunikacyjnie oraz z możliwością pozostawienia samochodu. Szczegółowe informacje i mapy na stronie www.szlakwinnynarowerach.pl.

Małopolski Szlak Winny został laureatem konkursu Turystycznych Skarbów Małopolski w 2019 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.


Obiekty na trasie