Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli Kraków

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli Kraków

3-piętrowy budynek Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Przed nim pusty plac, nad którym latają gołębie. W oddali widać inne kamienice.

pl. Wolnica 1, 31-066 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124305575
fax. +48 124306330
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Ta najstarsza i największa kolekcja etnograficzna w Polsce powstała, by ocalić bogactwo kultury, tej ludowej, małopolskiej, jak również światowej. Eksponaty tu zgromadzone tworzą intrygującą mieszankę, w której łączą się ze sobą przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy, zabawki, dzieła sztuki, obiekty kultu i magii, fotografie, rękopisy, rysunki, dźwięki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zostało otwarte 19 lutego 1911 roku. Swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – pedagoga, członka Polskiej Akademii Umiejętności, człowieka - instytucji. Kolekcja systematycznie się powiększała dzięki zaangażowaniu społeczników i kolekcjonerów, Wiele osób oddawało do muzeum swoje prywatne kolekcje, czasami zawartość swoich strychów czy piwnic. Dzięki darczyńcom zbiory Muzeum Etnograficznego przybliżają życie osób w przedwojennej i dzisiejszej Polsce. W muzeum znajduje się też najstarsza na świecie kolekcja syberyjska - przedmiotów i opowieści, które przywozili Polacy powracający z Syberii. Wystawy opowiadają o świecie polskiej wsi: obrzędach, religii, stosunku do przyrody, codziennym życiu. Zwiedzający mogą tu także odbyć piękną podróż w przeszłość wsi małopolskiej, wejść do wiejskich chat między innymi z regionu krakowskiego i z Podhala. Zajrzeć do warsztatów rzemieślników: olejarni, kuźni i pracowni garncarzy. Każdy może poznać rytm życia, wpisany w przyrodę, dowiedzieć się, co znajdowało się pod choinką kilkadziesiąt lat temu, obejrzeć pisanki, zabawki odpustowe, świątki i inne wytwory rąk ludzkich.


Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.


Powiązane treści