Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Punkt Informacji Turystycznej Sucha Beskidzka

Punkt Informacji Turystycznej Sucha Beskidzka

Zdjęcie ukazujące Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej.

ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 338742605
Sucha Beskidzka, położona w głębokiej kotlinie na granicy Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, przy ujściu Stryszawki do Skawy, jest nie tylko pełnym uroku miejscem, ale także doskonałą bazą wypadową w Beskidy oraz nad Jezioro Mucharskie. To również miasteczko wielu tajemnic i legend!

Suski Punkt Informacji Turystycznej mieści się w renesansowym XVI-wiecznym zamku, dawnej okazałej magnackiej rezydencji. „Mały Wawel”, bo tak pięknie jest zwany suski klejnot – z uwagi na podobieństwo do wawelskiego arkadowego dziedzińca – ma też nieco bardziej mroczne oblicze. Wciąż strzeże go duch słynącej z okrucieństwa dawnej właścicielki Anny Konstancji z Lubomirskich Wielopolskiej. To ona jest ową słynną Białą Damą, która przechadza się nocą po zamkowych krużgankach.

Z kolei w Karczmie Rzym, znajdującej się przy suskim Rynku – bodaj najbardziej znanej z licznych polskich karczm – bywali nie tylko słynni beskidzcy zbójnicy, ale także diabeł Mefistofeles, który stąd właśnie miał porwać na Księżyc legendarnego mistrza Twardowskiego. Karczma to również jeden z najcenniejszych, dobrze zachowanych przykładów tradycyjnej drewnianej architektury regionu Podbeskidzia, obficie czerpiącej z tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Słynna karczma znajduje się oczywiście na Szlaku Architektury Drewnianej oraz na Małopolskiej Trasie Smakoszy.

W Suchej Beskidzkiej warto również zajrzeć do pięknie odrestaurowanego budynku dworca kolejowego z 1884 roku. Stąd początek bierze malownicza trasa rowerowa VeloSkawa (wzdłuż rzeki Skawy). To tutaj rodzice Billy Wilder’a, jednego z najsłynniejszych reżyserów świata, zdobywcy Oscarów, prowadzili dworcową restaurację. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Billy Wilder nie tylko tutaj się urodził, ale także spędził kilka lat, nim przeniósł się kolejno do Krakowa, Wiednia, Berlina, Paryża i USA.

Malowniczy dworzec znajdował się również na trasie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, jednego z najważniejszych szlaków kolejowych Galicji. W Suchej Beskidzkiej zmieniano lokomotywy, więc spotykali się tutaj pasażerowie ze wszystkich trzech zaborów (Galicyjska Kolej Transwersalna była jednym z największych ówczesnych projektów komunikacyjnych w Europie – liczyła 768 km i biegła po północnych stokach Karpat z Czadcy na Słowacji do Husiatynia na Ukrainie przez Zwardoń, Żywiec, Suchą Beskidzką, Chabówkę, Nowy Sącz, Jasło, Zagórz).

Będąc w Suchej Beskidzkiej warto również „zdobyć” platformę widokową na zboczu góry Mioduszyna. Ujrzymy stąd nie tylko wspaniałą panoramę miejscowości, dolinę Skawy i Stryszawki, ale także Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego i Beskidu Makowskiego.

I o takie właśnie atrakcje warto zapytać w Punkcie Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej. Dysponujący ogromną wiedzą pracownicy zdradzą nam także, gdzie dobrze zjeść, jak znaleźć nocleg, a także zaoferują bezpłatne – w kilku wersjach językowych – przewodniki, foldery, ulotki, mapy i plany. Podpowiedzą także, jakie szlaki wybrać, by się nadto nie zmęczyć, albo wręcz przeciwnie – by dały nam w kość. PIT współpracuje z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami.

Na mnóstwo przydatnych informacji można również natrafić na rozbudowanej stronie internetowej PIT. Odnajdziemy tam najbardziej aktualne wiadomości oraz porady, co warto zwiedzić i zobaczyć w mieście oraz regionie. Jest też baza obiektów noclegowych i gastronomicznych, najpotrzebniejsze telefony oraz adresy, a także kontakty do lokalnych instytucji, przewoźników, aptek, punktów opieki medycznej, kantorów, bankomatów, pomocy drogowej, a także sporo barwnych opowieści i ciekawostek.

Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej działa w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.


Powiązane treści