Radziejowa Beskid Sądecki
33-390 Łącko
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Nazwa Radziejowa nawiązuje do lokalnego nazwiska lub też może bardziej przydomku Radziej. Możliwe, że tak nazywano też pierwszego właściciela okolicznych lasów. Radziejowa leży też na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego chroniącego cudownej urody krajobrazy, wspaniałe i unikatowe okazy fauny i flory, a także wyjątkowe perły murowanej i drewnianej architektury z atrakcyjnymi uzdrowiskami bogatymi w wody mineralne – jedną z najpiękniejszych krain w Polsce, wciąż nieco tajemniczą i niezbyt dobrze poznaną. Północne stoki Radziejowej należą do rezerwatu Baniska, na jego terenie jest ciekawa, choć niedostępna dla turystów jaskinia Bania i małe osuwiskowe jeziorko Młaka. Obszar jest też ostoją ptaka – głuszca, którego populację niestety coraz rzadziej możemy spotkać w Polsce. Na niewielkiej polanie na wysokości 800 metrów nad poziomem morza znajduje się jedyne w całej Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego.
Radziejowa jest szczytem dla miłośników górskich wędrówek i fajną propozycją na weekendowy wypad w góry, praktycznie dla każdego. Na zdobywców Radziejowej czeka na szczycie niespodzianka, ważna z uwagi na zalesiony szczyt góry. Wieża widokowa. Po wejściu na 22 – metrową konstrukcję roztacza się piękny widok na Pieniny, Tatry, Beskidy. Tablice na platformie widokowej opisują widoczne stąd panoramy i szczyty. Na Radziejową prowadzi kilka szlaków. Szlak z Obidzy jest najkrótszym wariantem trasy na Radziejową. To też świetna opcja na wypady z mniejszymi turystami, bo sama trasa nie jest aż tak bardzo wymagająca. Wycieczka na szczyt tym szlakiem zajmie nieśpieszne 2 godziny. Do wyboru mamy także inne trasy, nieco dłuższe:
- czerwony szlak z Rytra przez Chatę Kordowiec i Niemcową;
- niebieski i żółty szlak z Rytra przez Rozdroże Mićkowskie i Polanę Skałkę;
- żółty i czerwony szlak z Moszczenicy Wyżnej przez Rozdroże Zwornik i Wielką Przehybę;
- czerwony i żółty szlak z Jaworek przez Białą Wodę i Litawcową;
- żółty i niebieski szlak z Litmanovej (Słowacja) przez Przełęcz Rozdziela i Obidzę.
Teren Beskidu Sądeckiego i Niskiego to wyjątkowo atrakcyjny obszar dla turystów – kraina łagodności, gdzie życie toczy się nieco wolniej, idealna do niespiesznej wędrówki, smakowania każdej chwili i obcowania z dziką przyrodą. Pochłoną tutaj bez reszty przepiękne widoki, lasy, szumiące potoki, grzbiety górskie i doliny mieniące się paletą barw i kolorów, urokliwe, nie tylko galicyjskie miasteczka, drewniane kościółki i cerkwie, bogata i niezwykła kultura. To również kraina pogranicza, niezwykle barwna etnicznie i różnorodna kulturowo – od zawsze była i jest miejscem spotkania wyznań, kultur, ludów i narodów. Intrygujący kulturowy tygiel z licznymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i wyznaniowymi – Mała Ojczyzna dla mieszkających tu Ormian, Słowaków, Ukraińców, Żydów, Łemków i Romów. To ziemia nie tylko uzdrowisk i wiekowych drewnianych kościółków i cerkwi, ale także dziś opustoszałych, niegdyś tętniącym życiem łemkowskich wsi – ziemia wielkiej historii i wielkich wojen, skażona zbrodnią nienawiści i zapomnienia..