Back

„TO CO TRWAŁE. Górale, Tradycja i Wiara”

„TO CO TRWAŁE. Górale, Tradycja i Wiara”

Fundacja Bukowina, Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Tomasz Tomaszewski autor fotografii i Grzegorz Kapla autor tekstów, zapraszają do odwiedzenia wystawy „TO CO TRWAŁE. Górale, Tradycja i Wiara” prezentowanej między 9 sierpnia, a 10 września 2016 roku w nowo otwartej Remizie Strażackiej w Bukowinie Tatrzańskiej przy ulicy Kościuszki 44 w godz. 10.00 – 16.00.

Wystawa dotyczący intrygującego fenomenu, jakim jest „góralszczyzna” ukazuje tradycję górali, wiarę, która jest głęboka oraz ich pracę. Zdjęcia powstawały głównie w Bukowinie Tatrzańskiej, ponieważ, jak wyjaśniają twórcy – reprezentuje ona większość tego, co ważne i kojarzy się ze słowem „góralszczyzna”.

Na wystawie można zobaczyć 50 kolorowych fotografii w dużym formacie z dwuletniego projektu prowadzonego wśród górali na Bukowinie Tatrzańskiej. Jego zwieńczeniem jest znakomity album wydany pod tym samym tytułem. 

Jest to zapis tego, co wydaje się szczególnie ważne; dokument związany z tradycją i z wiarą, czyli z fundamentem, na którym Górale oparli swoją tożsamość i odmienność i którego przestali się wstydzić. Mają raczej świadomość, jak bardzo jest on istotny, pielęgnują go i przekazują sobie z dziada pradziada.

Ekspozycja TO, CO TRWAŁE jest wydarzeniem niezwykłym oraz unikatowym i nasza społeczność traktuje możliwość zaprezentowania wystawy jako wyjątkowy przywilej. Skorzystajcie Państwo również z tej okazji i odwiedzając Bukowinę Tatrzańską, zawitajcie do nowej Remizy Strażackiej.

Tomasz Tomaszewski - jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych. Wydał kilka książek autorskich, swoimi pracami ilustrował kilkanaście prac zbiorowych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie, a także laureatem krajowych oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”.

Grzegorz Kapla - żyje z pisania, odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Odwiedził ze sto krajów z aparatem i dwoma obiektywami. Wsłuchuje się w ludzi zbierając ich opowieści. Wydał trzy książki, opublikował setki reportaży. Uwielbia Tatry. Bardziej od pisania lubi tylko spotykać ludzi.

 

 

 

Play Play