Cmentarz wojenny Jangrot Cieplice - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny Jangrot Cieplice

Cmentarz wojenny Jangrot Cieplice

Fragment drewnianego krzyża, obok pień drzewa, w tle las.

Jangrot, ul. Rzeczna, 32-353 Cieplice Region turystyczny: Kraków i okolice

Na cmentarzu w Cieplicach spoczywa 2014 żołnierzy austro-węgierskich i 561 rosyjskich. To jedna z wielkich wojskowych nekropolii przypominająca nam historię I wojny światowej.

Położony jest w północno-zachodnim krańcu wsi Jangrot, w okolicach przysiółka Cieplice. Spoczywa tu prawdopodobnie ponad 2,5 tysiąca żołnierzy obydwu walczących stron, głównie Węgrów. Jest to największy pod względem liczby pochowanych cmentarz z okresu I wojny światowej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W lesie na wschód i na północ od niego zachowały się linie okopów, zaś na zachód od nekropolii – fragmenty linii rezerwowych.

Okolice Cieplic i Jangrotu były areną ciężkich walk toczonych między oddziałami austro-węgierskimi i rosyjskimi w listopadzie 1914 roku. Wielokrotnie ponawiane ataki i kontrataki przynosiły obu stronom duże straty, a wieś Jangrot kilka razy przechodziła z rąk do rąk – V Korpus z 1. Armii austro-węgierskiej walczył tu z elitarnymi rosyjskimi dywizjami gwardyjskimi. Atak austriacki, przeprowadzony 17 listopada w lesie na północ od Cieplic, przyniósł sukces i pozwolił zająć położoną po północnej stronie lasu wieś Gołaczewy. Walczono też na rozległym Płaskowyżu Sułoszowskim między Sułoszową, Jangrotem, Trzyciążem i Zadrożem.


Powiązane treści