Cmentarz wojenny nr 118 Staszkówka - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny nr 118 Staszkówka

Cmentarz wojenny nr 118 Staszkówka

Kamienne nagrobki i cztery murowane z jasnych cegieł wysokie, monumentalne pylony, na dwóch metalowe miecze.

38-321 Staszkówka Region turystyczny: Pogórza

Niewielka wieś, aktualnie położona w gminie Moszczenica, jest świadkiem historii, który pamięta brutalne walki i dramatyczne wydarzenia związane z przejściem frontu bitwy pod Gorlicami. Trwająca prawie pół roku walka pomiędzy wojskami niemieckimi i austro-węgierskimi przeciwko rosyjskim rozpoczęła się w maju 1915 roku. Dziś o zwycięskich walkach armii niemieckiej i austro-węgierskiej przypomina cmentarz wojenny nr 118.

Dotknięta walkami wieś uległa ogromnym zniszczeniom. Podczas przechodzącego frontu ucierpiała lokalna ludność, wiele zagród, budynków i zabudowań we wsi zostało zrównanych z ziemią, a ogień zaprószony w wyniku walk doszczętnie strawił zabytkowy, drewniany kościół z XV wieku.

Cmentarz nr 118 – Patria jest najbardziej monumentalnym spośród czterech zlokalizowanych w okolicy cmentarzy wojennych. Położona na malowniczym wzgórzu Mentlówka nekropolia wyróżnia się czterema potężnymi kamiennymi pylonami górującymi nad krajobrazem. Dwa z nich zwieńczone są żelaznymi mieczami pnącymi się strzeliście do nieba. Do pomnika, będącego hołdem dla poległych, prowadzi główna alejka cmentarza. Autorem projektu kamiennego monumentu był niemiecki rzeźbiarz Hermann Kurt Hosaeus. Natomiast pola grobowe, ogrodzenia i nagrobki są dziełem Antona Müllera, niemieckiego sierżanta saperów. Pomnik otoczony jest betonowymi nagrobkami zwieńczonymi żelaznymi krzyżami, które kształtem informują o przynależności pochowanego do danej armii.

Na cmentarzu łącznie pochowanych jest 439 żołnierzy niemieckich, 281 austro-węgierskich i 43 rosyjskich. Na cmentarzu znajduje się 40 mogił masowych, 8 zbiorowych – rzędowych i 209 pojedynczych. Ze starannie wyremontowanej nekropolii roztacza się piękny widok na okolicę.


Powiązane treści