Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza Gorlice
ul. Wąska 7-9, 38-300 Gorlice
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Wystawa stała muzeum podzielona jest na 5 tematów - historia miasta, bitwa pod Gorlicami, sztuka, przemysł naftowy i etnografia. Ważnym okresem rozwoju miasta był XIX wiek, kiedy Gorlice stały się kolebką przemysłu naftowego. Na ekspozycji dotyczącej tego tematu można zobaczyć alembik aptekarski, który służył do destylacji ropy naftowej, prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej oraz sprzęty z laboratorium Ignacego Łukasiewicza.
Bitwa gorlicka, stoczona 2–5 maja 1915 roku, to jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej, gdyż doprowadziła do przełamania frontu. W jej wyniku wojska austriackie i niemieckie zepchnęły w końcu oddziały rosyjskie na wschód i zmusiły je do odwrotu. W muzeum można obejrzeć makietę bitwy z zaznaczonymi pozycjami walczących armii, a także elementy umundurowania, wyposażenia wojskowego i uzbrojenia (karabiny, bagnety, ładownice, guziki, klamry do pasów, menażki). W piwnicy znajduje się ekspozycja przybliżająca umundurowanie armii walczących w Galicji w czasie I wojny światowej. Wśród woskowych figur można dostrzec na przykład cesarza Franciszka Józefa I i generała Augusta von Mackensena, dowódcę wojsk niemieckich i austro-węgierskich podczas ofensywy pod Gorlicami i Tarnowem w maju 1915 roku. Ciekawe są również wyroby pamiątkarskie, wykonane po bitwie z użyciem fragmentów ekwipunku wojskowego. Wśród nich wyróżnia się monstrancja z nabojów do karabinów mauzer oraz z łusek artyleryjskich.
Ekspozycje dotyczące kultury i sztuki opowiadają o Pogórzanach i Łemkach, ich tradycjach, strojach ludowych i sztuce użytkowej. Ponadto muzeum gromadzi sztukę miejscowych artystów, a także dzieła dotyczące regionu gorlickiego.