Biecz – jedno z największych miast dawnej Polski

Rynek małego miasta z lotu ptaka
Małe miasteczko o wielkiej historii i przepięknym położeniu w dolinie rzeki Ropy. Perełka, wśród miast południowej Polski zwana małym Krakowem czy polskim Carcassone, dzięki niezwykłej architekturze i urbanistyce zachowanej do dziś. Miasteczko, które prawa miejskie otrzymało w tym samym czasie co Kraków – w 1257 roku. Silna pozycja historyczna sprawiła, że Biecz był jednym z największych miast Królestwa Polskiego do XVII wieku. Miasto stanowiło ważny ośrodek urzędniczy a w średniowieczu mieścił jedną z królewskich i książęcych siedzib. Co ciekawe, to właśnie na terenie nie istniejącego już dziś bieckiego zamku, Konrad Mazowiecki podpisał w 1228 roku nieszczęsny dla Polski dokument sprowadzający Krzyżaków na ziemie chełmińską. Z Bieczem związane były wybitne postaci dla historii Polski: Marcin Kromer i Wacław Potocki. Ile śladów dawnej świetności miasta można podziwiać do dziś?

Rynek i ratusz, na dobry początek!

Spacer warto rozpocząć od miejsca centralnego – Rynku, który otoczony jest niewysoką zabudową charakterystyczną dla małopolskich miasteczek. Niewątpliwie uwagę przykuwa ratusz, który pierwotnie był większy, ale w wyniku ubożenia miasta i w celu poszukiwania oszczędności w utrzymaniu, budynek pomniejszono, a oryginalna wieża gotycka, która rozpadła się w XVI wieku zastąpiona została renesansową. Obecna bryła ratusza ma wystrój klasycystyczny i pochodzi z 1830 r., to wciąż zachwycający zabytek, z którego roztacza się przepiękna panorama na miasto. Warto wdrapać się na górę i nacieszyć panoramą na Biecz i górzyste okolice Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackie. W podziemiach wieży znajduje się z kolei średniowieczne więzienie, tzw. turma, składająca się z dwóch pomieszczeń. Uwaga, lochy to miejsca dla osób o mocnych nerwach, bowiem można spotkać tutaj nawet… kata! Nie każdy wie, że z Bieczem związana jest legenda o szkole katów, którzy realizowali tutaj wyroki zlokalizowanych w okolicy sądów i ścinali głowy skazańcom.

Spacerując po Rynku i podziwiając kamienice otaczające plac warto zatrzymać się także przy bibliotece, która mieści się w dawnej synagodze oraz przy kamienicy Chodorów, tak zwanym domu zbója Becza znajdującego się w narożnej kamienicy. W piwnicy biblioteki udostępniona jest ekspozycja poświęcona historii bieckich Żydów, a we wnętrzach samej biblioteki zachowały się oryginalne malowidła. Do dziś widoczna jest wnęka po szafie ołtarzowej. Wstęp do biblioteki jest wolny, warto zajrzeć i zobaczyć ten wyjątkowy przykład połączenia historii z teraźniejszością, szanujący dawne przeznaczenie budynku.

Kolegiata w Bieczu

Obowiązkowym punktem na liście zabytków powinien być gotycki kościół Bożego Ciała, oddalony o dwie przecznice od Rynku. Zdaniem niektórych zaułek, przy którym znajduje się kościół to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieczu. Sama świątynia uważana jest za jedną z najcenniejszych budowli sakralnych z przełomu XV i XVI wieku, a jej wnętrze skrywa przepiękny ołtarz wraz z malowidłami Włodzimierza Tetmajera. Uwaga, wstęp do kościoła jest płatny – należy zakupić bilet w sąsiednim Muzeum Ziemi Bieckiej.

Cennym zabytkiem sakralnym Biecza jest także kościół wraz z klasztorem Ojców Franciszkanów, barokowy kompleks z XVII wieku. To w podziemiach klasztoru spoczywa urodzony w Bieczu Wacław Potocki (1622 - 1696), poeta i satyryk.

Mury miasta

Do dziś zachowały się w Bieczu fragmenty murów i fortyfikacji obronnych wraz z basztami: katowską i kowalską. Mury miejskie są pozostałością po średniowiecznych murach obronnych, które otaczały gród na wzgórzu. Wzdłuż murów została utworzona alejka spacerowa, a przechadzka nią to prawdziwa podróż w czasie do średniowiecznego Biecza, wystarczy tylko zamknąć oczy… Jednym z ciekawszych budynków, które zachowały się do dziś jest szpital królowej Jadwigi z prawdopodobnie około 1480 roku. Choć aktualnie obiekt przechodzi prace remontowo-konserwatorskie, to warto pamiętać, że jest to jedyny obiekt ufundowany przez królową Jadwigę, który zachował się do czasów współczesnych. Spacerując wzdłuż murów warto przespacerować się do wschodniej części miasta, do najdalej wysuniętego cypla Biecza. Warto zwrócić uwagę na fragmenty barbakanu, które zachowały się za kościołem Bożego Ciała i należą do jednych z kilku barbakanów widocznych do dziś w Polsce.

Muzeum Ziemi Bieckiej

Wszyscy, którzy pragną zgłębić wiedzę i poznać jeszcze bardziej szczegółowo historię miasta polecamy Muzeum Ziemi Bieckiej, którego główna siedziba znajduje się tuż przy budynku kolegiaty w Kamienicy Barianów Rokickich zwanej Starą Apteką, tutaj bowiem mieściła się pierwsza apteka założona w 1557 roku przez aptekarza Marcina Bariana Rokickiego. To najstarsze muzeum w południowo-wschodniej części Polski, a jego oddziały zlokalizowane są w zabytkowych budynkach. Koniecznie zajrzeć trzeba do tego tzw. domu z basztą, który posiada piękną renesansową attykę, fryz sgraffitowy zdobiący elewacje zewnętrzną i przylega bezpośrednio do baszty obronnej. Ekspozycja prezentowana w budynku to rekonstrukcja dawnej apteki prezentująca dawne przyrządy aptekarskie oraz zwierzęta i rośliny z których wyrabiano lekarstwa. Część ekspozycji poświęcona jest dawnej muzyce oraz rzemiosłu.  Z kolei w Baszcie Kowalskiej, zwanej także Basztą plebańską, znajduje się ekspozycja galeria malarstwa współczesnego oraz ekspozycja stała poświęcona bieckiemu harcerstwu.

Kolejna piękna renesansowa kamienica mieszczańska będąca oddziałem muzeum to Kromerówka, to najstarszy obiekt muzealny pochodzący już z 1519 roku. W jej wnętrzach znajdują się ekspozycje poświęcone Marcinowi Kromerowi (historyk, humanista i pisarz okresu renesansu pochodzący z Biecza) oraz Wacławowi Potockiemu (wybitnemu poecie i  przedstawicielowi polskiego baroku). Ekspozycja przybliża historię miasta i regionu przez pryzmat bogatej kultury materialnej i niematerialnej Biecza.

Kromer Festival Biecz

Cyklicznie, od 2015 roku w Bieczu w okresie letnim odbywa się wyjątkowy festiwal – Kromer Festival Biecz. W tym roku wydarzenie zaplanowane jest na weekend 30-31 lipca i odbędzie się pod hasłem Przemiany. To niezwykłe wydarzenie kulturalne, które przenosi uczestników w inny wymiar zapewniając niezapomniane wrażenia. Kromer Festival Biecz to wydarzenie muzyczne, podczas którego prezentowana jest muzyka wielu epok – od średniowiecza po klasycyzm – w różnych ujęciach. Każdego roku do Biecza zapraszani są wybitni wirtuozi i artyści z całej Europy. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach kościołów: Kolegiacie pod wezwaniem Bożego Ciała w Bieczu, Kościele Franciszkanów oraz Kościele świętego Michała Archanioła w sąsiedniej Binarowej.

Tereny zielone

Dla tych, którzy potrzebują chwili wytchnienia na łonie natury od zwiedzania miasta, polecamy spacery wzdłuż rzeki Ropa deptakiem, będącym jednocześnie pięknym miejscem widokowym. Wytrwali mogą przespacerować się w stronę kładki, by spojrzeć na miasto z szerszej perspektywy. Odpoczynku można zażyć także w Ogródku Dydaktycznym.

 

Zobaczcie inne najpiękniejsze miasteczka Małopolski:

Bobowa – wielka historia małego miasta

Dobczyce – między historią i wielkim jeziorem

Lanckorona – miasto aniołów i zakochanych

Słynne miasta słynnych ludzi

Wieliczka to nie tylko Kopalnia Soli

Kalwaria Zebrzydowska – światowe dziedzictwo i inne wspaniałości

Małopolskie małe miasteczka pełne wielkiej historii

 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści