Mały Kraków i podhalańskie mokradła. Łapcie kilka naszych inspiracji!

Widok na balon na ogrzane powietrze unoszący się nad miastem Biecz.
Wiosna w Małopolsce to wyjątkowy czas. Natura budzi się do życia, a zabytkowe miasteczka oraz malownicze krajobrazy zachęcają do odkrywania swoich sekretów. W tej krainie pełnej historii i tradycji,  są  miejsca niezwykłe, które kuszą niepowtarzalnym urokiem, a na pewno nie zastaniecie w nich tłumów. Sprawdźcie, co dla Was wybraliśmy!

Odwiedźcie polskie Carcassonne!

Biecz to niewielkie miasteczko z wielką historią, położone w malowniczej dolinie rzeki Ropy. Nazywany jest często małym Krakowem lub polskim Carcassonne, a wszystko za sprawą niezwykłej architektury i dobrze zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego.

Warto dodać, że Biecz był jednym z największych miast Królestwa Polskiego do XVII wieku. Na uwagę zasługują tu świetnie zachowane dawne mury obronne oraz Muzeum Ziemi Bieckiej, w którym zobaczycie rekonstrukcję dawnej apteki, jak i ekspozycję poświęconą dawnej muzyce oraz rzemiosłu. Świetne miejsce poza utartym szlakiem, idealne na jednodniowy wypad.

Jezioro Mucharskie – odpoczynek z widokiem na Beskid Mały

Jezioro Mucharskie to sztuczny zbiornik na Skawie, powstały na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Piękne położenie – między Beskidem Małym i Beskidem Makowskim – sprawia, że jest doskonałym miejscem, aby odpocząć nad wodą i w pełni oddać się relaksowi.

Nad Jeziorem Mucharskim działają wypożyczalnie rowerów wodnych, można więc w pięknych okolicznościach przyrody cieszyć się wodnymi atrakcjami. Można również ruszyć na wędrówkę! W jego bezpośredniej okolicy znajdują się aż trzy turystyczne szlaki piesze wiodące na szczyty Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego.

Karpiowe rowerowe love w Małopolsce

Małopolskę zwiedza się na rowerze idealnie! Różnorodność topograficzna i przyrodnicza sprawiają, że nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy roweru, zaczynają tęsknym wzrokiem spoglądać na możliwość zwiedzania małopolskich zakamarków na dwóch kółkach. To właśnie w Małopolsce znajduje się prawdopodobnie najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce – VeloDunajec.

Ale dziś zabieramy Was w zupełnie inny region – do krainy, gdzie rządzi król polskich rzek! Szlak Doliny Karpia to malownicza trasa rowerowa, która poprowadzi Was przez najpiękniejsze zakątki Doliny Karpia. Pętla o długości 86 km wiedzie przez bardzo zróżnicowane tereny. Podczas jazdy mija się sielankowe pola, łąki (w maju pełne kwiatów!), kompleks stawów Bugaj i rzekę Skawę. Ukoronowaniem wycieczki może być degustacja regionalnych potraw, a w szczególności dań z karpia. Szukajcie produktów oznaczonych znakiem marki lokalnej Dolina Karpia – to będzie uczta!

Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej

Skansen w Sidzinie to piękna opowieść o tym, jak warto ocalać od zapomnienia kulturowe dziedzictwo i historię. Dzięki działalności miejscowych regionalistów powstał skansen, w którym można oglądnąć 8 obiektów zabytkowych, w tym typowe domy budowane przez Babiogórców czy Kliszczaków.

Można tu zobaczyć jak wyglądał spichlerz, czym charakteryzuje się dzwonnica loretańska i jak budowano dawniej młyn. Na uwagę zasługuje również ekspozycja rzeźb plenerowych, których bohaterami są postaci z legend i baśni z regionu Beskidów. To wspaniałe miejsce, które koniecznie powinno się znaleźć w Waszym tegorocznym planie!

Świat torfowisk i mokradeł na Podhalu

Czy są jeszcze na Podhalu miejsca, które nie będą oblegane w weekend majowy? Podpowiadamy – takim miejscem może być Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem w Nowym Targu! W skali kraju to unikatowe miejsce.

Rezerwat jest torfowiskiem wysokim i razem z pozostałymi kompleksami tego typu torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, jest największym w tej części Europy obszarem mokradeł. Podczas spaceru można skorzystać z niewielkiej platformy widokowej oraz ścieżki edukacyjnej (przystosowanej również dla osób z niepełnosprawnością ruchową). A wszystko to z majaczącymi w oddali majestatycznymi Tatrami. Po wycieczce wpadnijcie koniecznie na słynne lody do Nowego Targu – w pełni zasłużone po takiej eskapadzie!

Zatem – gotowi na majowy wypad bez tłumów, ale za to z pięknymi widokami i jeszcze lepszymi przygodami? Widzimy się w Małopolsce!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets