Małopolski Festiwal Smaku 2024. Pyszne tournée rozpocznie się w Nowym Targu

Widok na talerz, w którym są zblendowane owoce, na wierzchu ułożone są truskawki, porzeczki, maliny oraz kawałki ciasta. Po prawej stronie widać kawałek obwarzanka.
Jak smakuje ciasto z fasolą, bananami, kruszonką orzechową oraz truskawkami w roli głównej? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy 7 lipca pojawią się na Rynku w Nowym Targu. Od stolicy Podhala rozpoczyna się bowiem Małopolski Festiwal Smaku 2024, najbardziej wyczekiwane tournée podczas tegorocznych wakacji. W programie wysmakowanych koncertów pod hasłem „Pochodzenie ma znaczenie”, odnajdziemy największe gwiazdy małopolskich stołów, tych tradycyjnych i tych z nutką nowoczesności. Wśród nich nie zabraknie tajemniczych fasolek!

W Małopolsce pochodzenie ma znaczenie

Na nowotarskim Rynku będzie więc okazja, by poznać nie tylko pojedyncze smaki, ale także pełną symfonię faktur i aromatów. O odpowiedni dobór repertuaru, pieszczącego kubki smakowe gości Małopolskiego Festiwalu Smaku, zadba maestro Andrzej Polan, wyczarowując kulinarne dzieła sztuki z garnka, patelni, a może i pieca.

Jaki repertuar w Nowym Targu zaprezentuje czarodziej kuchni? Czy będą to tylko dzieła charakterystyczne dla podhalańskich dziedzin, czy może sięgnie nieco szerzej, do tradycji małopolskiej? To niespodzianka, której mistrz nie zdradza. Pewne jest tylko, że towarzyszyć nam będzie, wspomniane już, wyborne ciasto, które przygotowane zostanie z fasoli i bananów, a jego smak dopełni kruszonka orzechowa oraz truskawki.

O wysmakowane niespodzianki zadbają także Panie i Panowie z Kół Gospodyń Wiejskich, a także wystawcy z całej Małopolski. To dzięki ich kulinarnym talentom – niekiedy też przepisom babć i prababć - kubki smakowe gości nowotarskiego festiwalu będą mogły poznać wyszukane aromaty – te dawne i całkiem współczesne. Na stołach na pewno tez pojawią się świetliste miody, pachnące dymem wędliny, chrupiące pieczywo, rozpływające się w ustach ciasta, aromatyczne przetwory… Które z tych wyszukanych wyrobów lub potraw otrzymają prestiżowy tytuł „Najsmaczniejszego produktu” Małopolskiego Festiwalu Smaku w Nowym Targu, o tym przekonamy się o godz. 17.30.

Miłośnicy niezwykłych wartkich brzmień również nie będą zawiedzeni, gdyż nowotarską sceną – o godz. 15.30 – zawładnie Kroke, krakowski zespół instrumentalny wykonujący world music. W ich wykonaniu na pewno doszukamy się nut charakterystycznych dla Orientu i Bałkanów, muzyki klezmerskiej, a może ktoś wychwyci również elementy muzyki podhalańskiej?

Gospodarze Małopolskiego Festiwalu Smaku zapraszają również na kulinarne warsztaty oraz do udziału w grach, zabawach, konkursach oraz specjalnym quizie. Na uczestników czeka mnóstwo nagród w tym m.in. bilety do zatorskiej Energylandii, największego parku rodzinnego w Polsce i jednego z największych w Europie, a także niedawno otwartego imponującego Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Z sercem dla Marysi z Dębna

Małopolski Festiwal Smaku jest też najlepszym z możliwych miejsc, by okazać serce dla tych Małopolan, którzy potrzebują naszej pomocy. W Nowym Targu będzie można wesprzeć heroiczną walkę niespełna dwuletniej Marysię Wilkus.

„Marysia dzielnie walczyła o życie a teraz my stajemy do walki o lepsze jutro naszej kochanej córeczki. Musimy walczyć o każdy dzień, o to by Marysi pomimo swoich problemów żyło się lepiej, żeby czuła się kochana i wyjątkowa’ – piszą jej rodzice. Przyda się każdy grosz!

Małopolski Festiwal Smaku 2024 – program

► 7 lipca, Rynek w Nowym Targu

godz. 12 – rozpoczęcie Małopolskiego Festiwalu Smaku

godz. 12.15 – oficjalne otwarcie Małopolskiego Festiwalu Smaku

godz. 12.30- 13 – warsztaty / pokaz dla dzieci

godz. 13-13.55 – pokaz gotowania Andrzeja Polana

godz. 13.55-14 – konkurs dla wystawców na Najsmaczniejszy produkt

godz. 14-14.30 – quiz z wiedzy o Małopolsce – Kahoot

godz. 14.30-15.30 – pokaz gotowania Andrzeja Polana

godz. 15.30-16.30 – koncert Zespołu Kroke

godz. 16.30-17.30 – pokaz gotowania Andrzeja Polana

godz. 17.30-17.45 – wręczenie nagród w konkursie na Najsmaczniejszy produkt

godz. 17.45-18.45 – pokaz gotowania Andrzeja Polana

godz. 18.45-19.15 – quiz wiedzy o Małopolsce – Kahoot

godz. 19.15-20 – pokaz gotowania Andrzeja Polana

godz. 20 – zakończenie Małopolskiego Festiwalu Smaku

 

Gdzie jeszcze zagości Małopolski Festiwal Smaku?

Małopolskie smaki, podczas swojego wielkiego wakacyjnego tournée, oprócz Nowego Targu, Krynicy-Zdroju, Myślenic, Wygiełzowa oraz Wieliczki, dotrą również na śląską ziemię. Stąd też, wszystko to, co najpiękniejsze w naszej kuchni, będzie można chłonąć wszystkimi zmysłami także w malowniczej Wiśle.

Oto najbardziej smakowite lokalizacje tego lata:

► 14 lipca – Wisła

► 4 sierpnia – Krynica-Zdrój

► 11 sierpnia – Myślenice

► 1 września – Wygiełzów

► 8 września – Wieliczka – wielki finał!

Zapraszamy na Małopolski Festiwal Smaku 2024, na pyszne i niepowtarzalne kulinarne ścieżki. Takich aromatów nie spotkacie w żadnym innym miejscu. Ruszamy szlakiem wysmakowanym fasolek z plakatu? Koniecznie! W Małopolsce na wszystkich czeka uczta smaków!

Małopolski Festiwal Smaku 2024

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets