Ten jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku w Polsce w sposób wyjątkowy łączył formę sztuki współczesnej z głęboką treścią sztuki sakralnej. Wychowany w domu greckokatolicko – katolickim, w dorosłym życiu związany z kościołem prawosławnym tworzył malowidła ścienne i elementy wyposażenia dla kościołów wszystkich trzech obrządków. Erudycyjna wiedza Nowosielskiego z zakresu teologii, jak i filozofii pozwalała mu na bardzo świadome tworzenie dzieł osadzonych w tradycji, ale nie będących kopiami dawnych wzorów. Dzięki jego tytanicznej pracy i wsparciu księży, którzy rozumieli jego twórczość możemy podziwiać jego dzieła w różnych zakątkach polskich, choć jego autorska wizja często spotykała się z niechęcią wiernych i wiele realizacji zostało niedokończonych lub wręcz usuniętych.
W 10 rocznicę śmierci artysty Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu chce przypomnieć malarstwo ikonowe Nowosielskiego poprzez kameralny wybór dzieł z krakowskich klasztorów i parafii. Większość prezentowanych prac jest na co dzień niedostępna, więc jest to dobra okazja do lepszego poznania dzieł artysty.
Wystawa jest czynna: Wtorek – niedziela: 10.00-18.00
Kurator: Marta Sztwiertnia
Opracowanie graficzne: Ewa Natkaniec
Konsultacje: dr Krystyna Czerni
Eksponatów na wystawę użyczyli: Klasztor Oblatek Serc Jezusa, w Krakowie, Parafia greckokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Kontakt w sprawie wystawy: Marta Sztwiertnia, mail:kultura@benedyktyni.com, tel. 508272037.