Pamiątkowa Odznaka Turystyczna z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły

Kapliczka w Gorcach
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK wydał specjalną odznakę górską z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły w ramach Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II. Można ją zdobyć do 31 grudnia.

Warunkiem jest pokonanie jednej z ulubionych tras, którymi wędrował Karol Wojtyła. Odznaka ma upamiętnić 100. rocznicę urodzin oraz przypomnieć postać i działalność św. Jana Pawła II, który wędrował po górach pieszo i na nartach po turystycznych i pielgrzymkowych szlakach w latach szkolnych, potem jako duszpasterz, biskup, kardynał i papież.

Odznaka jest jednostopniowa i można ją zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej PTTK. Odznaczenie może zdobyć każdy turysta, który dowolnym szlakiem turystycznym dotrze do jednego z następujących schronisk górskich: na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza, na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza, na Hali Krupowej im. Kazimierza Sosnowskiego, na Turbaczu im. Władysława Orkana, na Prehybie im. Kazimierza Sosnowskiego i na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II.

„Turysta przyznaje sobie odznakę samodzielnie poprzez odbicie w swojej książeczce turystyki kwalifikowanej (np. w książeczce Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK) odpowiedniej pieczęci znajdującej się w schronisku oraz pieczęci schroniska, wpisanie daty wycieczki i potwierdzenie swoim podpisem” – wyjaśniają pomysłodawcy. Następnie, okazując pieczęć z przyznaniem odznaki, turysta może kupić zdobytą odznakę w schronisku albo w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

plakat

 

REGULAMIN
pamiątkowej odznaki turystycznej 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

Karol Wojtyła (ur. 18 maja 1920 r. w Wadowicach, zm. 5 kwietnia 2005 r.
w Watykanie) wędrował po górach pieszo i na nartach po turystycznych
i pielgrzymkowych szlakach w latach szkolnych, potem jako duszpasterz, biskup, kardynał i papież. Podczas drogi modlił się, sprawował Eucharystię, zawiązywał wspólnotę z innymi wędrowcami i napotkanymi ludźmi, rozmawiał o ważnych życiowych sprawach. Zostawił przykład turystyki zawierającej głębokie wolory duchowe i społeczne.

1. W celu upamiętnienia 100. rocznicy urodzin oraz przypomnienia postaci i działalności Karola Wojtyły – Papieża turysty, ustanawiamy pamiątkową odznakę turystyczną.

2. Odznakę można zdobywać w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, tj. od
1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

3. Odznaka jest jednostopniowa. Można ją zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej PTTK (górskich, narciarskich, przyrodnichych, krajoznawczych, także Krajoznawczej Odznaki im. św. Jana Pawła II).

4. Odznakę 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły może zdobyć każdy turysta, który dowolnym szlakiem turystycznym dotrze do jednego ze schronisk górskich wymienionych w punkcie 7. Regulaminu.

5. Turysta przyznaje sobie odznakę samodzielnie poprzez odbicie w swojej książeczce turystyki kwalifikowanej (np. w książeczce Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK) odpowiedniej pieczęci znajdującej się w schronisku oraz pieczęci schroniska, wpisanie daty wycieczki i potwierdzenie swoim podpisem. Zdobycie odznaki nie jest weryfikowane ani rejestrowane przez żaden referat weryfikacyjny ani instytucję.

6. Okazując pieczęć z przyznaniem odznaki turysta może kupić zdobytą odznakę
w schronisku albo w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

7. Górskie schroniska turystyczne, w których można przyznać sobie odznakę, znajdują się na Małopolskim Szlaku Papieskim im. Jana Pawła II. Są to:

  • Schronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza (Beskid Mały)
  • Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza (Beskid Żywiecki)
  • Schronisko Górskie PTTK na Hali Krupowej im. Kazimierza Sosnowskiego (Beskid Żywiecki)
  • Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana (Gorce)
  • Schronisko Górskie PTTK na Prehybie im. Kazimierza Sosnowskiego (Beskid Sądecki)
  • Schronisko górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II (Tatry)

8. Odznaka 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły została ustanowiona 16 października 2019 r. przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Wędrujmy Jego śladami, pilnujmy Mu tych szlaków! Pamiętajmy!