Świet(l)na majówka w Gorlicach - letni sezon turystyczny w Małopolsce rozpoczęty!

Balon na ogrzane powietrze z logo Małopolska w porze wieczornej w parku, podświetlony od dołu zapalonym palnikiem
Kwitnące drzewa owocowe, oblane zielenią pola i łąki, góry ze znikającą śnieżną pokrywą to typowe małopolskie, majówkowe widoki, które można było podziwiać w trakcie minionego weekendu w regionie. Wiosenna aura i atmosfera relaksu sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Znowu można było zabrać plecak i ruszyć przed siebie górskim szlakiem lub odkurzyć rower i eksplorować malownicze trasy rowerowe. Z pewnością na brak atrakcji nie narzekali Ci, którzy wybrali się do Gorlic, by wziąć udział w Festiwalu Światła.

To niezwykłe wydarzenie zainteresowało wielu mieszkańców i turystów, którzy tłumnie brali udział w licznych atrakcjach festiwalu. W tym roku impreza stanowiła punkt kulminacyjny gorlickich obchodów  roku Ignacego Łukasiewicza, ustanowionego przez Sejm RP z okazji dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego farmaceuty i przedsiębiorcy naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego. Łukasiewicz pochodził co prawda z Podkarpacia, ale to właśnie działalność, którą prowadził w małopolskich Gorlicach przyniosła mu największa sławę i splendor. To właśnie tutaj w 1854 roku zapłonęła pierwsza miejska lampa naftowa, która stoi w Gorlicach do dziś.


Program czterodniowego festiwalu trwającego od 29 kwietnia do 2 maja po brzegi wypełniony był atrakcjami, spośród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W piątek i sobotę gorlicki Rynek i park wypełniły się muzyką. Świetnie bawili się wielbiciele mocniejszych, jak i bardziej łagodnych brzmień. W pierwszym dniu maja, tradycyjnie wspominano bitwę pod Gorlicami – największą bitwę I wojny światowej stoczoną na froncie wschodnim. Śmierć żołnierzy została upamiętniona podczas uroczystości na Cmentarzu Wojskowym nr 91. Druga połowa dnia upłynęła pod znakiem rozrywki i zabawy na najwyższym poziomie!  W ramach cyklu  RMF Lato na #MAXXXa stadion miejski wypełnił się dźwiękami największych hitów polskich gwiazd – na scenie wystąpiła między innymi  królowa polskiej piosenki - Maryla Rodowicz oraz Cleo. Koncert porwał tłumy i wprowadził wszystkich w doskonały, wiosenny nastrój. Energetyczna atmosfera i muzyczne szaleństwa nie były ostatnimi atrakcjami przygotowanymi w Gorlicach podczas majówki. Prawdziwą kulminacją wrażeń okazały się niespodzianki przygotowane na 2 maja, który był dniem iście odlotowym i pełnym blasku. Na Rynku wylądowali spadochroniarze z polską flagą, a nad miastem przeleciał samolot z banerem upamiętniającym rok Ignacego Łukasiewicza! Tuż po zmroku miasto zamieniło się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w bajkową świetlną krainę. Gorlice rozbłysły tysiącami świateł, efektami pirotechnicznymi i łunami ognia. Wtedy też we współpracy z Województwem Małopolskim i Małopolską Organizacją Turystyczną oficjalnie zainaugurowano letni sezon turystyczny w regionie. W Parku Miejskim klimatyczne lampki, kolorowa gra świateł oraz towarzysząca im muzyka  zgromadziły licznych mieszkańców i turystów. Nie zabrakło też świetlnych efektów specjalnych: wyrzutni  woda-ogień, alejek świateł, podświetlanych mostów oraz pokazów pirotechnicznych. Jedną z polan w parku rozświetlił, niczym ogromny księżyc,  balon Małopolski. To wspaniałe wejście w nowy sezon, który, miejmy nadzieję, pomimo trudnej sytuacji międzynarodowej, będzie czasem udanym i pełnym podróżniczych wrażeń dla wszystkich odwiedzających Małopolskę turystów. Gorlicką majówkę obserwować mogli również telewidzowie z całego kraju, a to wszystko za sprawą relacji na żywo w poniedziałkowym wydaniu programu śniadaniowego „Pytanie na śniadanie” emitowanym w TVP2.  


Teraz nie pozostaje już nic innego jak tylko planować wiosenne weekendy i letnie pobyty w Małopolsce, trudno bowiem odnaleźć inny region, który ma tak zróżnicowaną ofertę turystyczną. Tutaj wszystko jest na wyciągnięcie ręki: górskie wędrówki, szeroka oferta wodnych atrakcji, malownicze i bezpieczne trasy rowerowe, wygodna infrastruktura i niezwykła gościnność mieszkańców.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets