W 2021 roku do konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw. Jury - w skład którego weszli specjaliści; konserwatorzy zabytków, architekci i historycy - zdecydowało o przyznaniu łącznie 7 nagród oraz 14 wyróżnień w 6 kategoriach.
Zamek Rabsztyn zyskał uznanie Jury, które doceniło prowadzone od ponad 20 lat kompleksowe działania utrwalające zagrożone ruiny zamku.
Zgodnie z regulaminem konkursu Zabytek Zadbany, Jury w każdej kategorii nominuje do czterech obiektów, spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, a trzy pozostałe – wyróżnienia. W kategorii specjalnej – właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem – wskazuje się maksymalnie dwa obiekty, otrzymujące tytuł laureata. Poza zamkiem Rabsztyn laureatem w tej kategorii został także zespół zamkowy w Łańcucie.
W czasie uroczystej gali nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Same zabytki będą prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.
Wniosek do konkursu „Zabytek Zadbany” został złożony na początku 2021 roku. W kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”, poza szczegółowym opisem prac ratunkowych i konserwatorskich prowadzonych od dwóch dekad na zamku, brane były także pod uwagę działania popularyzatorskie.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku.
O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania - badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Warto dodać, że nagroda w kategorii specjalnej konkursu „Zabytek Zadbany” to kolejne wyróżnienie, jakie otrzymuje Gmina Olkusz za działania w sferze popularyzacji historii i zabytków. W roku 2020 „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” został laureatem konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” w kategorii „Edukacja i multimedia”, a w roku 2019 projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018” także znalazł się w finale tego plebiscytu. Konkurs „Wydarzenie Historyczne Roku” jest organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.