Co robić w Małopolsce? Pomysł na aktywne spędzanie czasu.

Siedem osób podchodzących na skiturach w górach.
Małopolska to mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu. W zimie narty zjazdowe i biegowe, snowboard albo skitury, a w lecie piesze wędrówki, rowery, jazda konna czy żaglówki; dla miłośników ekstremalnych doznań wspinaczka wysokogórska, a nawet rafting! Krótko mówiąc, w regionie każdy znajdzie możliwość uprawiania swojej ulubionej aktywności. Atrakcji wystarczy nie tylko na krótkie pobyty, ale i wielodniowe.

Zwiedzanie miast, podziwianie pięknych zakątków, smakowanie specjałów małopolskiej kuchni to obowiązkowe punkty pobytu w Małopolsce, ale dla wielu osób mogą one być tylko dopełnieniem aktywnych form wypoczynku. Na ich miłośników w regionie czeka bardzo wiele możliwości.

Pieszo przez niższe i wyższe góry

W Małopolsce naprawdę każdy miłośnik pieszych wędrówek znajdzie szlak dopasowany do swoich możliwości. Zapraszamy na przyjemne, spokojne spacery, jak i wysokogórskie wyprawy z dreszczykiem emocji na odcinkach nad przepaściami.
Spacerować można po pagórkowatych terenach północnej i środkowej części Małopolski lub wybrać się na górskie wędrówki w Beskidy, np. po urokliwych, rozległych terenach Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego czy leżących w pobliżu Krakowa Gorcach i Beskidzie Wyspowym.
Bogata sieć szlaków sprawia, że mieszkając w jednym miejscu, możliwe jest wędrowanie każdego dnia inną trasą. Tym, którzy wolą długodystansowe wyprawy podpowiadamy, że w Małopolsce znajduje się 200 km znakowanego kolorem czerwonym Głównego Szlaku Beskidzkiego (jego całkowita długość to ponad 500 km). Wędrówka nim pozwala poznać niemal wszystkie pasma górskie Małopolski, różnorodną kulturę, podziwiać fascynujące widoki.
Równie interesujący jest liczący 320 km Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Jego trasa prowadzi przez najpopularniejsze szczyty w tym paśmie górskim. Zdobywając poszczególne szczyty, trzeba zejść z jednego, aż do samej miejscowości, żeby wyjść na kolejny. Taki jest urok Beskidu Wyspowego stąd nazwa szlaku „Beskidzkie Wyspy”. Wielu turystów przyciągają malowniczo położone i słynące z Przełomu Dunajca, Pieniny.
W Tatrach czekają dostępne dla każdego doliny, urokliwa Droga pod Reglami, ale i wysokogórskie szlaki dla najwytrwalszych wędrowców, z łańcuchami i mrożącymi krew w żyłach przepaściami. Zdobycie Rysów czy przejście Orlej Perci dostarczają zapierających oddech wrażeń i widoków, ale są wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych turystów.

Biegiem przez Kraków

O wyprawie do Krakowa powinni pomyśleć miłośnicy biegania, zarówno ci, którzy tylko truchtają dla zdrowia, jak i amatorzy większych wyzwań, np. maratończycy. Pierwsi mają do dyspozycji wiele terenów do biegania, np. wokół Błoń (wielkiej łąki w centrum miasta), na bulwarach nad Wisłą czy w krakowskich parkach. Drudzy, mogą wziąć udział w jednym z biegów odbywających się w Krakowie – Cracovia Maraton, Biegu Nocnym (10 km), czy Biegu Trzech Kopców (trasa liczy ok. 13 kilometrów i przebiega między trzema krakowskimi kopcami i jest to jedyny na świecie bieg górski rozgrywany w mieście!).

Rowerowy raj

W Małopolsce nie brakuje malowniczych terenów dostępnych dla amatorów dwóch kółek. Niedzielni rowerzyści czy rodziny z dziećmi znajdą tu krótkie, niezbyt wymagające trasy, a długodystansowcy i lubiący wyzwania mogą ruszyć w wielogodzinną podróż. Nieustannie powstają nowe szlaki rowerowe, uzupełniana jest niezbędna infrastruktura, poprawiane jest oznakowanie i nawierzchnia dróg rowerowych.
Planując wyprawę, można wybierać trasy tematyczne, te pozwalające poznać najbliższą okolicę czy z atrakcjami dla całej rodziny. Przykłady? Proszę bardzo, od najłatwiejszych do najtrudniejszych:

  • Doliną Raby z Gdowa do Gdowa – około 10-kilometrowa trasa przebiegająca niemal w połowie drogami bez ruchu samochodowego, na której różnica wzniesień wynosi zaledwie 40 m.
  • Znad Zalewu Chechło przez Puszczę Dulowską do Rudna – jeden z najłatwiejszych szlaków rowerowych. Po drodze liczne miejsca odpoczynku z ławkami i stołami, a nad zalewem Chechło plaża i centrum wypoczynkowe (place zabaw, sanitariaty, molo).
  • Wokół Mogielicy – ciekawy przykład łatwej pętlę dla kolarstwa górskiego, na którą mogą wybrać się nawet początkujący, bo w całości poprowadzona jest po szerokich, ubitych drogach leśnych. Trasa ma łagodne nachylenie, a bardziej strome odcinki są na tyle krótkie, że można je przejść z rowerem.
  • Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – pozycja obowiązkowa dla każdego średniozaawansowanego fana rowerów. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych łączący Kraków z Częstochową, wije się po zakamarkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przechodzi obok wielu XIV-wiecznych zamków obronnych.
  • Od Dębna do Sromowiec, wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego – malownicze widoki, bliskość jeziora i tereny przyrodnicze Natura 2000 – oto największe atuty tej propozycji.
  • Z Tarnowa do Ciężkowic – licząca blisko 100 km trasa biegnie przez Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy. Wysiłek włożony w jej pokonanie wynagrodzi zwiedzanie Ciężkowic i Skamieniałego Miasta, rezerwatu, w którym w pięknym lesie można podziwiać duże piaskowcowe skały o fantazyjnych kształtach.
  • Enklawa Aktywnego Wypoczynku w sercu Gorców – sieć szlaków (o łącznej długość: 36,2 km) pieszo-rowerowo-narciarskich w masywie Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Na trasie trafimy na 4 wieże widokowe, kilka altan, tablice informacyjne oraz przygotowane miejsca odpoczynku.

Zimowe propozycje

Małopolska to także raj dla narciarzy. Tu zima trwa najdłużej, a na miłośników białego szaleństwa czeka 150 km tras narciarskich oraz blisko 60 stacji i ośrodków narciarskich. Każdy znajdzie tu stok dopasowany do swoich umiejętności i preferencji. Dodajmy, że Małopolska dzierży dwa polskie zimowe rekordy, to tu znajduje się najdłuższa oświetlona trasa narciarska (stacja narciarska Jaworzyna Krynica) i najdłuższa 4-osobowa kolej krzesełkowa (stacja narciarska Wierchomla).

Na brak propozycji dla siebie z pewnością nie będą też narzekali miłośnicy nart biegowych. Oni mogą korzystać z profesjonalnie przygotowanych tras, jak i wędrować w samotności swoimi ścieżkami. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę dostosowaną do swoich umiejętności i kondycji. W regionie nie brakuje również propozycji dla skiturowców. Mnóstwo szlaków pozwala wyjść z dolin na górskie grzbiety, zdobywać kolejne szczyty, a potem zjechać w dolinę, korzystając z bogatej infrastruktury stacji narciarskich, licznych ścieżek rowerowych czy leśnych dróg biegnących stokami. Osoby z mniejszą kondycją mogą wyeliminować podejścia, korzystając z wyciągów i dopiero od ich górnych stacji ruszyć na wędrówkę.

Wspinaczka skałkowa i wysokogórska

Ukształtowanie terenu sprawia, że Małopolska to także wymarzone miejsce dla miłośników wspinaczki. W regionie jest mnóstwo dróg wspinaczkowych wytyczonych w różnych rodzajach skał. Na północy, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, dominują skały wapienne i dolomitowe, Beskidy i Pogórze Karpackie zbudowane są z piaskowca, a Tatry ze skał krystalicznych i granitowych.
W Tatrzańskim Parku Narodowym wspinaczka możliwa jest w ściśle określonych miejscach, taternicy muszą przestrzegać przepisów związanych z ochroną przyrody i pamiętać o wpisywaniu się do Książek Wyjść Taternickich dostępnych w schroniskach w pobliżu terenów wspinaczkowych lub online.
Co prawda prawo nie wymaga od uprawiających wspinaczkę skałkową czy taternictwo posiadania specjalnych uprawnień, ale tych aktywności należy próbować tylko po odbyciu specjalistycznych kursów, które pozwalają nabyć odpowiednich umiejętności, uczą troski o bezpieczeństwo własne i innych wspinaczy.
Najważniejsze, by szanować przyrodę, przestrzegać zasad obowiązujących w rejonach ochronnych oraz stosować się do ograniczeń wprowadzonych przez prywatnych właścicieli niektórych skał.

Na wodzie – spływy kajakowe, żeglarstwo i rafting

Zwolennicy wypoczynku na wodzie też znajdą w Małopolsce mnóstwo propozycji dla siebie. W regionie nie brakuje rzek, którymi można spłynąć kajakiem, akwenów dla żeglarzy, jest też oferta dla miłośników raftingu. Zbiorniki wodne, po których można pożeglować, rozsiane są na całym obszarze regionu. Na zachodzie zaprasza Zalew Chechło, na południu czekają Jezioro Czorsztyńskie i Jezioro Rożnowskie, a na wschodzie Jezioro Klimkówka. Nawet w samym Krakowie, nad Zalewem Bagry, działa klub żeglarski! Tym, którzy wolą doznawać mocniejszych wrażeń śmiało można polecić rafting. Spływ pontonem po malowniczym przełomie Dunajca dostarcza mnóstwa wrażeń, pozwala też napawać się urokami natury. Spokojniejsze fragmenty przeplatają się z miejscami, gdzie nurt przyspiesza, pojawiają się większe fale, skacze adrenalina. Niesamowite widoki i zmienny nurt rzeki, gwarantują najwyższy poziom emocji i niezapomniane wspomnienia. Zwolennikom spokojnego spływu kajakiem z nurtem rzeki można polecić nizinne odcinki Dunajca w okolicach Starego Sącza bądź Wojnicza, spływ Rabą z Gdowa do Bochni lub Skawą w pobliżu Wadowic.

W siodle

To jeszcze nie wszystko co Małopolska oferuje miłośnikom aktywnego wypoczynku. W regionie można spędzić także miło czas w siodle na końskim grzbiecie. Region posiada bogate tradycje jeździeckie. Stąd pochodzi rasa koni małopolskich hodowanych od końca XVI wieku i wykorzystywanych przez polską ciężką jazdę podczas wielu bitew. Nie sposób nie wspomnieć o małopolskiej hodowli koni huculskich.
Rozległe oraz urozmaicone ukształtowanie terenu idealnie nadaje się do wycieczek w siodle przez niezliczone kilometry szlaków i tras Małopolski. Zwłaszcza że znajdują się na nich hotele dla koni, niewielkie stajnie i gospodarstwa agroturystyczne oraz duże stadniny.
W położonej zaledwie 9 km od Krakowa Włosani można rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem, jak też doskonalić dotychczas zdobyte umiejętności.
Wycieczka do stadniny Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie będzie z pewnością ciekawą przygodą nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich miłośników koni, gdyż spokojny i przyjazny hucuł jest wspaniałym koniem „rodzinnym”. Stadnina zaprasza na jazdy konne w bajecznych plenerach Beskidu Niskiego. Pasjonatom wypoczynku w siodle polecamy Transbeskidzki Szlak Konny, którego całkowita długość to aż 600 km i na jego pokonanie trzeba poświęcić 14 dni. W Małopolsce trasa przebiega przez Podhale, Pieniny, Beskid Sądecki oraz Beskid Niski. Równie atrakcyjny widokowo jest 100-kilometrowy Starosądecki Szlak Górskiej Turystyki Jeździeckiej w Beskidzie Sądeckim.

Udany aktywny wypoczynek

Szukając miejsca uprawiania różnego rodzaju sportów, aktywnego spędzania czasu, warto wziąć pod uwagę Małopolskę. W regionie jest mnóstwo propozycji i możliwości, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Małopolska czeka na aktywnych turystów i zaprasza!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>