Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Budynek Stara Plebania Grybów

Budynek Stara Plebania Grybów

Na wprost stoi biały, parterowy budynek z gankiem wspartym na kolumnach i zielonymi okiennicami. Dach niski, pokryty jasną blachą. Przed nim i z boku duże fragmenty ze skoszoną trawą, od lewej do ganku z przodu prowadzi kamienna alejka i rośnie kilka drzew. Po lewej z tyłu niski, ciemny budynek. Na niebie kłębiaste chmury.

ul. Kościelna 3, 33-330 Grybów Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184450166
tel. +48 184450262
Zabytkowy budynek powstał w 1699 roku przy kościele drewnianym świętego Bernardyna, nad rzeką Białą. Świątynia datowana na 1455 rok spłonęła w czasie działań wojennych w styczniu 1945 roku. Obecnie w budynku starej plebani znajduje się siedziba Muzeum Parafialnego.

Budynek wzniesiono zapewne, jak wskazuje data na belce stropowej, w 1699 roku. Parterowy, drewniany, z belek modrzewiowych, konstrukcji zrębowej, zbudowany został na planie prostokąta. Przed wejściem znajduje się ganek oparty na kolumnach, dobudowany w XIX wieku. Na jednej z wewnętrznych ścian zachował się pejzaż z fragmentem małomiasteczkowego rynku i kościołem na pierwszym planie. Malowidło pochodzi z końca XVII wieku. W 1926 roku budynek został powiększony o skrzydło mieszkalne.

Po II wojnie światowej staraniem ówczesnego proboszcza w jednym z pomieszczeń powstał zaczątek dzisiejszego Muzeum Parafialnego, w którym zaczęto gromadzić eksponaty z kościołów, cerkwi i kapliczek, często uratowane z pożogi wojennej. Dziś w muzeum eksponowane są obrazy gotyckie z kościoła świętego Bernardyna, ikony cerkiewne oraz zabytki sztuki ludowej. Szczególnie cenne są: gotycki obraz świętej Zofii z córkami z 1450 roku oraz późnogotycki obraz Świętej Rodziny z 1500 roku.  

Obok plebanii widoczne są fundamenty XV-wiecznego kościoła świętego Bernarda, spalonego podczas działań wojennych w zimie 1945 roku.

Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej

 


Powiązane treści