Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny Bielanka

Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny Bielanka

Na wprost dalej drewniana cerkiew w ciemnym kolorze, z kwadratową wieżą z niebieską izbicą i wieżyczką z sygnaturką i baniastym hełmem, pokrytą jasną blachą. Pod wieżą szerszy przedsionek z wejściem. Cała cerkiew pokryta jest gontem. Za wieżą niższa nawa i niskie prezbiterium. a dachach wieżyczki z baniastymi hełmami. Wokół świątyni drewniane ciemne ogrodzenie z okrągłą bramą, w kolorze żółtym, ze zwieńczonym u góry dachem z blachy. Do cerkwi prowadzą schody. Wokół trawa i wysokie drzewa, nad nimi bezchmurne niebo.

Bielanka, 38-311 Szymbark Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183525595
Pierwsza cerkiew w Bielance w Beskidzie Niskim została zbudowana w 1650 roku, jednak nie przetrwała do dzisiaj. Obecna świątynia jest o 103 lata młodsza (pochodzi z roku 1753) i znajduje się w innym miejscu niż poprzednia budowla. Jest to typowa cerkiew łemkowska, trójdzielna, drewniana.

Zabytkowa cerkiew wygląda bardzo ciekawie, a to dzięki swojemu kolorowi, gdyż górną część wieży, znajdującej się ponad przedsionkiem, o konstrukcji słupowo-ramowej z izbicą pomalowano na żywy kolor niebieski, co nadaje budowli bajkowy urok. Kiedy w 1947 roku dachy świątyni strawił pożar, budynek nakryto dachem kalenicowym. Proces odbudowy i przywracania cerkwi pierwotnego wyglądu rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Całościowo udało się go zakończyć dopiero w roku 2000. Dach świątyni jest podbity gontem, zupełnie tak samo jak ściany nawy, prezbiterium i wieży. Dachy są zwieńczone baniastymi hełmami, a na nich znajdują się prowizoryczne latarnie.

We wnętrzu świątyni znajduje się polichromia z roku 1913. A do ciekawszego wyposażenia możemy zaliczyć oryginalny czterorzędowy ikonostas, który datuje się na 1783 rok, czyli praktycznie te same czasy, co budowa cerkwi, oraz ikony Narodzenie Matki Bożej z XVII wieku oraz świętego Mikołaja. 

Dzisiaj w Cerkwi Opieki Najświętszej Maryi Panny odbywają się zarówno msze rzymskokatolickie, jak i nabożeństwa greckokatolickie i prawosławne.

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści