Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Starorobociański Wierch Tatry

Starorobociański Wierch Tatry

Na pierwszym planie z prawej strony znak informujący o wysokości nad poziomem morza Hali Ornak oraz drogowskazy do kierunków szlaków. Na ścieżce na hali po lewej idą cztery osoby. Trawy na hali lekko wyschnięte. Linia lasu iglastego mocno odcina się od łąki. Za lasem tatrzańskie szczyty pod prawie bezchmurnym niebem.

34-513 Chochołów Region turystyczny: Tatry i Podhale

Starorobociański Wierch (2176 metrów) usytuowany jest w głównej grani Tatr Zachodnich i z daleka przypomina piramidę. Wejście na szczyt w porze letniej nie powinno przysporzyć żadnych kłopotów. Jednakże podczas finalnego podejścia należy zachować dużą ostrożność.

Starorobociański Wierch wznosi się nad trzema dolinami, z których jedna po stronie polskiej to Starorobociańska, a dwie pozostałe to Gaborowa i Zadnia Raczkowa – obydwie po słowackiej stronie. Na szczyt można dostać się na kilka sposobów. Długa i wyczerpująca trasa wiedzie przez Grzesia, Wołowiec oraz Jarząbczy Wierch. Jednak najbardziej popularna trasa prowadzi przez Trzydniowiański Wierch oraz przez Ornak. Wycieczkę można rozpocząć od Doliny Chochołowskiej lub Kościeliskiej. Ruszając z Doliny Kościeliskiej kierujemy się szlakiem na Iwaniacką Przełęcz, a następnie wędrujemy grzbietem Ornaku. Startując z Chochołowskiej jest kilka wariantów: szlak przez Dolinę Starorobociańską i Siwą Przełęcz, szlak z Polany Trzydniówka przez Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch, szlak z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Jarząbczą i dalej Trzydniowiański Wierch oraz Kończysty Wierch. Starorobociański Wierch jest doskonałym punktem widokowym. Panorama z jego szczytu obejmuje zarówno Tatry Zachodnie, jak i Wysokie. Jak opowiadają górale, gdzieś nieopodal wierzchołka tej pięknej góry ukryte są zbójnickie skarby, o których istnieniu mówił słynny gawędziarz zakopiański – Jan Krzeptowski „Sabała”.


Powiązane treści