Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sukiennice Kraków

Sukiennice Kraków

Rozświetlony kwadratowy plac Rynku Głównego w Krakowie, widziany z góry z wieloma rozłożonymi parasolami, z szerokim budynkiem Sukiennic z arkadami i podcieniami na całej długości, tarasem nad nimi z otwartymi parasolami po prawej, z wieloma oknami pod płaskim dachem, z wykuszem pośrodku. Za nim po lewej kwadratowa wieża i kamienice wokół placu. W tle panorama miasta pod niebem z kolorami zachodzącego słońca.

Rynek Główny 1-3, 31-042 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Stojące pośrodku krakowskiego rynku Sukiennice to jeden z symboli miasta. Istnieją one już od XIII wieku, jednak początkowo wyglądały zupełnie inaczej.

Pierwsze kamienne kramy kupieckie powstały za sprawą księcia Bolesława Wstydliwego. Stały one w dwóch rzędach, stanowiąc niejako uliczkę pośrodku rynku. W II połowie XIV wieku na ich miejscu powstała murowana, zadaszona hala, która spłonęła dwa wieki później. Przy odbudowie Sukiennicom nadano cechy renesansowe. Budynek zyskał wspaniałą attykę z maszkaronami, a wielką halę podzielono na dwie kondygnacje. Powstałe w ten sposób piętro również przeznaczono na cele handlowe. O obecnym wyglądzie Sukiennic zdecydowała także przebudowa z końca XIX wieku, podczas której dodano ostrołukowe arkadowe podcienia. Dziś znajdują się w nich m.in. wykwintne restauracje. Piętro budynku zajmuje Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Zgodnie z tradycją tego miejsca wewnątrz Sukiennic znajdują się stoiska, na których można kupić pamiątki z Krakowa w tym. m.in. ręcznie wykonywane wyroby z drewna, skórzane torby, biżuterię czy chusty góralskie, a nawet skompletować strój krakowski. 

W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.


Powiązane treści