Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zabytkowe piwnice Kraków

Zabytkowe piwnice Kraków

Ekspozycja muzealna pod ziemią. Na fragmencie brukowanej ulicy drewniany wóz z dużym drewnianym kołem, wyładowany workami, obok leżą worki i stoi stara beczka z drzewa. Z tyłu z boku stoi duża, stara waga. Za nimi na ścianie duże zdjęcia.

Stare Miasto, 31-043 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Kiedyś mieściły się w nich między innymi szynki i więzienne sale tortur. Dziś podziemie Krakowa tętni kabaretowo-knajpianym życiem. Nie brakuje muzycznych i teatralnych scen, a także muzeów i galerii.

Pod kamienicami Starego Miasta znajduje się niespotykane nagromadzenie gotyckich korytarzy i sklepionych pomieszczeń, w których działają liczne restauracje, kluby, teatry i kabarety, na czele ze słynną Piwnicą pod Baranami, czy sceną Pod Ratuszem, krakowskiego Teatru Ludowego. W rejonie Rynku Głównego takich piwnic jest ponad 100, a ich łączna powierzchnia to około 75 tysięcy metrów kwadratowych.

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku (wejście przez Sukiennice od strony kościoła Mariackiego). Powstanie podziemnego muzeum w 2005 roku poprzedziły badania archeologiczne, które przyniosły wiele nowych odkryć i zabytkowych eksponatów. Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” poczujemy atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku i odkryjemy związki, jakie łączyły dawną polską stolicę z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w średniowiecznej Europie.

Ciekawą historię mają również podziemia wieży ratuszowej, które kryły niegdyś dwa zupełnie różne przybytki. Jednym z nich była słynna Piwnica Świdnicka, gdzie serwowano liczne gatunki piwa i wina. Jej nazwa pochodzi od nazwy popularnego wśród mieszczan wybornego śląskiego piwa sprowadzanego ze Świdnicy. Tuż obok, oddzielone ledwie murem, znajdowało się najstraszliwsze miejsce w całym Krakowie: więzienie izba tortur, w której kat i jego pomocnicy wyciągali zeznania od złoczyńców.  


Powiązane treści