Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Mury Obronne Kraków

Mury Obronne Kraków

Zdjęcie ukazujące widok z ulicy Pijarskiej na kwadratową, murowaną z kamieni, z czerwoną kopułą Bramę Floriańską w Krakowie, a dalej kolejną wieżę za nią. Po lewej stronie fotografii dostrzec można zabytkowe wysokie, murowane z kamieni mury obronne z daszkiem, przed którymi rozstawiono stragany z obrazami pod rozłożonym parasolem. Za murami widnieją korony wiekowych drzew rosnących na krakowskich plantach. Po prawej przy ulicy biegnącej łukiem stoją kamienice z oknami i drzwiami na parterze z łukiem, z paskiem z murowanymi ozdobami a nad nimi dwie kondygnacje z oknami z ozdobnymi obramieniami. Na wprost budynek czterokondygnacyjny. Wielobarwna kompozycja zdjęcia sprawia, iż jest ono bardzo żywe, a przechadzający się turyści dopełniają tego wrażenia.

ul. Pijarska, 30-547 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124211361
Niegdyś otaczały cały Kraków. Dziś Mury Obronne to fragment dawnych fortyfikacji miejskich z główną bramą wjazdową do miasta Bramą Floriańską i trzema basztami: Pasamoników, Ciesielską i Stolarską.

Wejście na mury prowadzi przez Basztę Pasamoników, która powstała w pierwszej połowie XIV wieku. To jedyna baszta udostępniona do zwiedzania. Tu na kolejnych trzech poziomach znajduje się ekspozycja muzealna, na której można obejrzeć makietę fortyfikacji, stroje i broń obrońców miasta, a także obejrzeć film ukazujący rozwój fortyfikacji Krakowa. Baszta Pasamoników broniona była niegdyś przez cech rzemieślników wyrabiający pasy i frędzle, z których najsłynniejszy to Marcin Oracewicz, zasłużony w czasie obrony miasta podczas Konfederacji Barskiej. Stał się patronem obrońców miasta, a jego kamienne popiersie zdobi Celestat – historyczną siedzibę Bractwa Kurkowego. Trasa zwiedzania wiedzie przez ganki straży wzdłuż murów. Nad wejściem w Bramie Floriańskiej znajduje się tak zwana kaplica – przebudowany w XIX wieku na kaplicę dawny magazyn na broń. Obecnie nie jest używana do celów kultu religijnego.

Brama Floriańska, zwana Porta Gloriae, została wybudowana w 1307 roku i stała się najważniejszą bramą wjazdową do Krakowa na Drodze Królewskiej. Od strony miasta zdobi ją płaskorzeźba świętego Floriana z początków XVIII wieku. W XIX wieku od strony Plant ozdobiona została kamiennym orłem piastowskim wykonanym według projektu Jana Matejki. Spacer po murach kończymy przy baszcie Stolarskiej z XIV wieku, która jest arsenałem z XVI wieku, jest połączona z Basztą Ciesielską.


Powiązane treści