„Złota Pinezka" od Google dla Wawelu. To największa atrakcja Małopolski, tu bije serce Polski

Fajerwerki nad zamkiem na Wawelu
Wawel – serce Krakowa, serce Polski. Utożsamiają się z nim również wszyscy, którzy są z dala od ojczyzny, ale nad Wisłą pozostawili kawałek swojej duszy. To nie tylko wapienne wzgórze z zamkiem i katedrą, siedziba książąt oraz królów, miejsce strategiczne i zarazem narodowy panteon, ale też jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że to na Wawel trafiła jedna z 16 „Złotych Pinezek” Google. Dodajmy to już druga w historii ich przyznawania.

Prestiż i jeszcze więcej turystów

Wawel to miejsce z krwi i kości – w zamku odbywały się wielkie uczty, huczne wesela i wspaniałe turnieje, działali tutaj najwybitniejsi architekci, rzeźbiarze i malarze. Jego włodarze mieli swoje ogrody, winnice oraz tajemnicze ustronia. Kiedyś na Wzgórze Wawelskie zmierzały delegacje z różnych stron świata, dzisiaj częściej na wapienną skałę pną się turyści z wielu krajów, by obejrzeć wspaniałe założenie, ale też zgromadzone w nim skarby.

Jakie noty uzyskał Wawel? Oceniło go 135 tysięcy turystów na 4,7 gwiazdki. Jak prezentuje się nasz zamek w porównaniu z sąsiadami? Taką samą notę uzyskał Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie (Podkarpacie), ale opinii było tylko około tysiąca. Śląski Ogrodzieniec – także 4,7 gwiazdki – zyskał blisko 28 tysięcy ocen, a Zamek Krzyżtopór w świętokrzyskiem 4,8 gwiazdki – 15 tysięcy opinii.

Ile razy trzeba odwiedzić Wawel? – Tyle ile się da, ile się ma możliwości, bo Wawel się zmienia. Otwierają się nowe miejsca, trasy, nawet te pomieszczenia, które wydają nam się znane, nagle mają całkiem inny charakter – mówił nam Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dla kogo „Złote Pinezki”?

Czym są „Złote Pinezki”? To nagrody przyznawane przez wyszukiwarkę Google oraz Google Maps. Pod uwagę bierze się liczbę odwiedzin i oceny wystawiane przez użytkowników – tym razem polskim zamkom i pałacom. Jest ich 16, gdyż każde województwo otrzymało po jednym prestiżowym wyróżnieniu. Gdzie zatem, oczywiście oprócz Wawelu, zajrzeć, by skompletować pełny zestaw „Złotych Pinezek”?

województwo dolnośląskie – Zamek Książ,

województwo kujawsko-pomorskie – Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim,

województwo lubelskie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce,

województwo lubuskie – Pałac w Zatoniu,

województwo łódzkie – Zamek w Oporowie,

województwo małopolskie – Zamek Królewski na Wawelu,

województwo mazowieckie – Zamek Królewski w Warszawie,

województwo opolskie – Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu,

województwo podkarpackie – Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie,

województwo podlaskie – Pałac Branickich w Białymstoku,

województwo pomorskie – Zamek w Malborku,

województwo śląskie – Zamek Ogrodzieniec,

województwo świętokrzyskie – Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe,

województwo warmińsko-mazurskie – Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim,

województwo wielkopolskie – Zamek w Gołuchowie Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu,

województwo zachodniopomorskie – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets