Agroturystyka w Małopolsce

Agroturystyka w Małopolsce

Wejście do drewnianego domu w gospodarstwie agroturystycznym.
W zieleni pól i łąk, otulone zapachami siana i kwitnących sadów, z dala od zgiełku miast, pośpiechu ruchliwych szos i spragnionych wrażeń tłumów, gdzie ciszę zakłóca najwyżej pianie koguta, czekają na gości małopolskie gospodarstwa agroturystyczne.

Dzięki połączeniu tradycji i nowoczesności można tam wypoczywać w komfortowych warunkach, jednocześnie poznając istniejące od wielu pokoleń obyczaje i metody gospodarowania w zgodzie z naturą. W dbałości o wysoki standard oferowanych noclegów i jakość usług gospodarstwa agroturystyczne w Małopolsce poddano certyfikacji zgodnie z zasadami określonymi przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „GG”. Obiektom nadano kategorie od „standard” po „3 słoneczka”. W Małopolsce skategoryzowano ponad 150 gospodarstw. Najwięcej obiektów jest w Beskidach. Panują tu doskonałe warunki nie tylko do wypoczynku w sielskich okolicach góralskich wsi, ale też do aktywności pośród malowniczych górskich krajobrazów. Kolejne regiony to okolice Krakowa (Wyżyny Miechowskiej i Pogórza Wielickiego) oraz okolice Tarnowa. Bardzo wiele gospodarstw agroturystycznych powstało pod Tatrami: na PodhaluOrawie i polskim Spiszu, szczególnie w Pieninach i w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego. Kultura ludowa tego regionu jest nadzwyczaj barwna i wciąż żywa w wielu wsiach, a wspaniała górska przyroda nie ma sobie równych. 

Wiele gospodarstw zaprasza szczególnie grzybiarzy, inne oferują doskonałe warunki wędkarzom, jeszcze inne amatorom dobrego wina czy też miłośnikom koni. W górach nietrudno o znalezienie noclegów w pobliżu terenów narciarskich, zaś w całym regionie działają gospodarstwa, w okolicy których można wybrać się na ciekawe wycieczki rowerowe. Niezwykle popularne są gospodarstwa agroturystyczne specjalizujące się w ofercie dla dzieci. W gospodarstwach agroturystycznych prowadzonych są przez ludzi z pasją mamy gwarancję niesamowitej atmosfery, żywych obyczajów oraz niecodziennej, ale zarazem domowej kuchni. Wiele agroturystyk ma również ofertę skierowaną do seniorów, z całodziennym, zdrowym wyżywieniem oraz relaksem dla ciała i ducha. To rodzaj wypoczynku dla każdego, bez względu na wiek czy zainteresowania. Kwatery sprawdzone i rekomendowane przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej "GG" znajdują się na stronie: https://agroturystyka.pl/noclegi?wojewodztwo=6.

 

Multimedia