Odkryj tajemnice Jury i poczuj smak historii

Mężczyzna przebrany w średniowieczny strój, w katurze na głowie, strzelający z łuku. W lewym górnym rogu napis
Lubicie aktywnie spędzać czas, jesteście ciekawi świata i lubicie wsłuchiwać się w dawne legendy i historyczne ciekawostki? Zarezerwujcie czas między 16 a 18 września i weźcie udział w 5 edycji Juromanii – Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej!

Juromania na trwałe wpisała się w kalendarz małopolskich wydarzeń. Co roku dzięki zaangażowaniu Województwa Małopolskiego, Śląskiego, koordynatora projektu – Związku Gmin Jurajskich oraz Organizatorów poszczególnych atrakcji bogaty program imprezy przyciąga tłumy miłośników historii i turystyki aktywnej. W tym roku Juromania zawita do ponad 35 lokalizacji! Biorąc udział w Juromanii nie sposób się nudzić. 
Motyw przewodni tegorocznej edycji: „Poczuj smak historii” to obietnica odkrycia niezwykłych tajemnic Jury, poznania legend, niezwykłych opowieści, ale także smaków lokalnych produktów i potraw, których receptury przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Juromania jak zwykle zawładnie wszystkimi zmysłami. 


W sercu Krakowa swoje podwoje otworzy Klasztor Paulinów  na Skałce. W tym roku przypada Jubileusz 550-lecia fundacji Klasztoru dlatego w ramach Juromanii będzie można wziąć udział w specjalnym programie oprowadzania, prezentującym historię i tradycję Zakonu Paulinów. Zostaną udostępnione, na co dzień zamknięte dla turystów miejsca takie jak biblioteka klasztorna, muzeum, czy ogród. Gospodarzami oprowadzania będą krakowscy przewodnicy i bracia zakonni. Ale to nie wszystko – uczestnicy otrzymają na pamiątkę, słynącą z właściwości zdrowotnych, wodę ze Źródła św. Stanisława. 


Wielbiciele spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą wziąć udział w sobotnim Pikniku Edukacyjnym na polanie Lea w Krakowskim Lesie Wolskim. 


Zamek Tenczyn w Rudnie zaprasza na ucztę dla ciała i dla ducha. Nie zabraknie zwiedzania ruin zamku z przewodnikiem (również nocą w świetle pochodni), pokazów teatru ognia, kina plenerowego, a także jarmarku produktów regionalnych, pokazów i warsztatów dawnych technik kulinarnych. Po wizycie na Zamku Tenczyn tradycyjna kuchnia jurajska nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic!


W Korzkwi atrakcje zaplanowano nie tylko na zamku ale również Kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi w nieodległych Przybysławicach. Podczas warsztatów będzie można zgłębić tajniki dawnych rzemiosł, zwiedzić zamek i Kościół z cudownym obrazem, obejrzeć rekonstrukcje i pokazy historyczne, wysłuchać koncertu. Dla aktywnych przygotowano także propozycje aktywności sportowych. 


Dolina Prądnika i Zamek w Pieskowej Skale to prawdziwe centrum wydarzeń. W Pustelni bł. Salomei na Grodzisku Gospodarze przywrócą dla Was klimat dawnych dni dzięki tatarskiemu obozowisku, gdzie nauczycie się strzelać z łuku, zagracie na bębnach przy ognisku i posmakujecie potraw, które od wieków jadano w tych okolicach. W słynnym Pstrągu Ojcowskim poznacie historyczne legendy i podania. Poczujecie smak historii ukryty w opowieściach, naturze i lokalnych przysmakach. A po degustacji czeka was relaks na trawie i joga. Po drodze do Pieskowej Skały warto zwiedzić Kościół na wodzie w Ojcowie - perełkę architektury drewnianej posadowioną na meandrach rzeki Prądnik. W samej Pieskowej Skale cofniecie się w czasie do okresu Oświecenia - czasów wielkich odkryć naukowych, nowych smaków i kosmopolityzmu. Nie zabraknie pokazów historycznych – scenek z życia XVIII w. szlachty, pokazów tańców dworskich, warsztatów kulinarnych, archeologicznych,  zielarskich i rzemieślniczych. 


Dolina Będkowska, Będkowice, Gmina Wielka Wieś zaprezentują aktywne oblicze Jury, po degustacjach i leniwym zwiedzaniu nie może zabraknąć odpowiedniej dawki ruchu. Będzie okazja do wspinaczki skałkowej pod okiem instruktorów i podziwiania okolic w biegu podczas zawodów sportowych. 


Wielbiciele podziemnych eskapad koniecznie muszą odwiedzić podczas Juromanii Jaskinię Nietoperzową i Wierzchowską. Każdy oprócz wycieczki z przewodnikiem będzie mógł liczyć na możliwość skosztowania lokalnych przysmaków oraz liczne gry i zabawy. 
Stałym punktem na mapie Juromanii jest też zamek w Rabsztynie i srebrne miasto Olkusz. Podczas Festynu historycznego „Sarmaci i kozacy” organizowanego u stóp zamku, uczestnicy będą mogli poznać tradycje sarmackie i kozackie, a także wziąć udział w warsztatach, pokazach i zabawach oraz zwiedzać zamek Rabsztyn na preferencyjnych warunkach. Propozycją dla aktywnych jest tu rajd rowerowy i marsz nordic walking oraz gra terenowa "Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek". Jak przystało na srebrne miasto -  Olkusz przybliży niezwykłą historię górnictwa srebra i ołowiu w Olkuszu. Lokalne muzea, w tym niezwykłe podziemia Rynku będzie można zwiedzać w cenie biletu ulgowego lub nieodpłatnie. Punktem kulminacyjnym atrakcji będzie rekonstrukcja historyczna „Szturm lisowczyków na Olkusz”. 


Na terenie Gminy Klucze Juromania rozpocznie się tradycyjnym już Rajdem Świetlika po Pustyni Błędowskiej oraz pokazem fire show. Potem atrakcje przeniosą się do podnóża ruin zamku w Bydlinie, które warto zwiedzić z przewodnikiem. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zabawach rycerskich i plebejskich dla całych rodzin. Nie zabraknie też rekonstrukcji historycznych. Dla osób, które przebiorą się w stroje z epoki będą czekały niespodzianki. 


Na Śląsku Juromania zawita miedzy innymi do Częstochowy, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów, Podlesic, Siewierza i innych lokalizacji. W każdej z nich moc wrażeń i pozytywnych emocji - gwarantowana!


Już dziś zaplanujcie swoja trasę jurajskiej przygody. Szczegółowy program Juromanii i wszelkie wskazówki znajdziecie na stronie internetowej juromania.pl na profilach Facebook i Instagram Juromania. Sprawdźcie dokładnie, bo na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>