Szlak kultury żydowskiej - pamiątki judaistyczne w Małopolsce

Synagoga w Oświęcimiu, eksponaty wyłożone na stole z czerwonym suknem
Żydzi przez ponad siedem stuleci licznie zamieszkiwali ziemie dzisiejszej Małopolski, współtworząc unikatowy pejzaż kulturowy regionu.

W Krakowie powstała pierwsza na ziemiach Rzeczpospolitej uczelnia talmudyczna, rozpoczynając w ten sposób złoty okres kultury żydowskiej w Polsce. Wielcy rabini, jak  Rabbi Mosze Isserles, którego imię nosi czynna do dziś bóżnica, czy wybitny kabalista Natan Nata Spira, pochowany na pobliskim Starym Cmentarzu sprawili, że Kraków stał się centrum duchowości żydowskiej nie tylko dla Polski, ale i dla znacznej części Europy. Centralnie położenie Małopolski pomiędzy wpływami wschodu i świata zachodniego utworzyło unikatową kompilację. Z jednej strony, w ośrodkach w  Bobowej czy Nowym Sączu, za sprawą cadyków dynastii Halberstamów prężnie rozwijał się ruch chasydzki. Z drugiej zaś, w większych miastach, jak Tarnów i Kraków, obok ortodoksyjnych synagog budowano monumentalne temple, świątynie wyrosłe na gruncie judaizmu postępowego. 

Na terenie Małopolski historia pozostawiła również ślad najtragiczniejszej ze swoich kart, jaką był niewątpliwie Holokaust. Znajdujące się w Oświęcimiu muzeum, na terenie Kompleksu Auschwitz-Birkenau – największego obozu śmierci, stanowi wstrząsające świadectwo zbrodni, która w szczególny sposób dotknęła Żydów. Pamiętajmy jednak, iż na terenie Małopolski znajdują się nie tylko unikalne na skalę Polski i Europy zabytkowe cmentarze żydowskie, ale i czynne synagogi – nadal toczy się tutaj życie gmin żydowskich.


Zobacz interpretację "Skrawki obecności - skrawki pamięci" oraz "Judaizm od środka" na Wirtualnych Muzeach Małopolski.

Multimedia


 

Małopolska - najbardziej rowerowy region w Polsce!

Dzięki różnorodnej topografii terenu znajdziecie tutaj szlaki do kolarstwa górskiego, drogi i ścieżki grawelove oraz długodystansowe trasy rowerowe spod znaku VeloMałopolska. 

Małopolskie trasy i szlaki rowerowe

Obecnie do dyspozycji rowerzystów jest prawie 900 km infrastruktury rowerowej o bardzo dobrym standardzie, którą tworzy przede wszystkim sieć tras rowerowych VeloMałopolska. Sieć tras, dostosowana do każdego typu rowerzysty, umożliwia długodystansowe wyprawy rowerowe. Łączy miasta i najważniejsze ośrodki turystyczne regionu oraz ułatwia bezpieczny dojazd na rowerze do pozostałych szlaków rowerowych – w tym szlaków PTTK – co daje kolejne 3 000 kilometrów rowerowej jazdy po Małopolsce.

Dzięki trasom i szlakom rowerowym małopolski można zwiedzić na rowerze: Szlak Orlich Gniazd, Pustynię Błędowską, Dolinę Karpia, Puszczę Niepołomicką, Puszczę Dulowską, Dolinę Dłubni i wiele innych pięknych miejsc w regionie.

 

 

Małopolska słynie z gór, dlatego nie brakuje tu górskich tras rowerowych oferujących niemałe emocje. Miłośnicy MTB mogą korzystać z rosnącej liczby bikeparków oraz ścieżek górskich. Odpowiednie trasy znajdą również osoby preferujące spokojne wycieczki rowerowe bez trudności technicznych, za to z pięknymi widokami na górskie szczyty.

Atrakcje turystyczne i miejsca noclegowe przy trasach rowerowych

Dopełnieniem oferty Małopolski w zakresie turystyki rowerowej, znacząco ułatwiającym organizację zarówno krótkich wycieczek rowerowych jak i dalekich, kilkudniowych wypraw rowerowych po Małopolsce są  Miejsca Przyjazne Rowerzystom - MPR. Planowanie wypraw rowerowych ułatwią także mapy dostępne on-line oraz do samodzielnego druku.

Gdzie na rower w Małopolsce?

Na naszej stronie znajdziecie kilkadziesiąt propozycji wycieczek rowerowych po Małopolsce, które pomogą zaplanować wyprawę.

Dodatkowym ułatwieniem będą cztery wirtualne spacery po trasach, które umożliwiają zwiedzanie: Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec, EuroVelo11 VeloNatury oraz EuroVelo4/VeloMetropolis, bez wychodzenia z domu.

Wiele ciekawych podpowiedzi, wskazówek oraz inspiracji na temat zwiedzania małopolski na rowerze znajdziecie w zakładce Zaplanuj pobyt. 

Powiązane treści