Back

Nowy Rok w Małopolskich Parkach Krajobrazowych

Nowy Rok w Małopolskich Parkach Krajobrazowych

zielona łąka z kwiatami, w oddali wapienna skała i drzewa
Nowy Rok to czas nowych wyzwań i nowych działań. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do cyklu działań związanych z edukacją ekologiczną realizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w roku 2022.

Już w miesiącu lutym planowane jest rozpoczęcie spacerów z cyklu „Skocz z nami na Jurę”. W zamysłach są wycieczki o tematyce zarówno przyrodniczej (m.in. geologicznej, ornitologicznej, botanicznej), jak i historyczno-kulturowej. Informacja o każdym spacerze pojawiać się będzie z dwutygodniowym wyprzedzeniem na Facebooku ZPKWM .  W czerwcu, w okolicach Nocy Świętojańskiej planowana jest wyjątkowa propozycja dla osób lubiących wstawać o świcie, by obserwować szczególnie aktywne o tej porze dnia ptaki. Już teraz zapraszamy na biwak połączony z ogniskiem świętojańskim i aktywnym porankiem.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego rozpoczyna współpracę z Muzeum – Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym w Wygiełzowie.  Na terenie Parku planowane jest stworzenie przyjaznych przyrodzie ogrodów. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach z planowania, zakładania i utrzymania ogrodów oraz  włączyć się w prace w Wygiełzowie.
Również Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska w Jastrzębi kusi specjalną - unikatową ofertą! Kiedy tylko będzie to możliwe, rodzice z dziećmi będą mogli wybrać się na „Zimowe warsztaty”- łączące wycieczkę terenową, aktywności plastyczne z elementami terapii i relaksacji oraz zajęciami dla rodziców – „Porozumienie bez przemocy – czyli uczymy się rozmawiać”.
W roku 2022 kontynuowane zostaną cieszące się ogromną popularnością „Spacery w ciemność i Kraina Podkowca”. Ponadto będzie dostępna kameralna (organizowana w pomieszczeniach) wersja tych zajęć edukacyjnych.
Szkoły i grupy z kolei zapraszamy już teraz do udziału w „Wielkim Rajdzie Podkowca”, który odbędzie się na wiosnę. Edukatorzy oraz zaprzyjaźnieni przewodnicy poprowadzą uczestników przez lasy wokół Jamnej, w których zorganizowane będą grywalizacje, konkursy, animacje oraz szereg upominków i nagród – jedną z nich będzie możliwość zdobycia odznaki turystycznej „Kraina Podkowca”.
Zapraszamy również na liczne pikniki oraz akcje sprzątania wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych. Jedno z pierwszych takich wydarzeń planowane jest w kwietniu w Rzykach na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, gdzie będzie okazja dowiedzieć się czegoś o ogrodach przyjaznych naturze.
A jak chcesz się dowiedzieć m.in. Kim jest włochaty gość z tundry? czy  Po co jeleniom poroże? zapraszamy do czytania parkowego blogu oraz oglądania kanału YouTube.

Ostatnio, w ramach cyklu „Odkryj to” ukazały się tam materiały o Kamieniach Brodzińskiego w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym oraz o klasztorze sióstr norbertanek w Imbramowicach na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Można obejrzeć również krótkie filmy o odsłanianiu Kamieniołomu w Ostruszy w ramach czynnej ochrony oraz nagrane przez fotopułapki zmagania jeleni podczas rykowiska.

 

Multimedia