Facebook link

Dłubniański Park Krajobrazowy - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dłubniański Park Krajobrazowy

Dłubniański Park Krajobrazowy

Zielono-żółte pasy pól uprawnych na lekko pofałdowanym terenie

Iwanowice Dworskie

tel. +48 124153833
fax. +48 124157221
Organizator: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
ul. Vetulaniego 1A, 31-227 Kraków
Obecnie - Dłubniański Park Krajobrazowy wchodzi w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych, zajmując powierzchnię prawie 11 hektarów. Nazywany „Małym Ojcowem” park wyróżnia się dużą liczba starych, zabytkowych kościołów, przydrożnych kapliczek oraz dworków szlacheckich. Niespotykanych w innych miejscach walorem jest nagromadzenie pozostałości młynów – tworzą one swoisty krajobraz. Naturalnych zimnych źródeł jest tu aż kilkadziesiąt.

Zwiedzający strefę pomiędzy Maszkowem a Iwanowicami bez trudu zauważy analogię do krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego: malownicze ukształtowanie terenu, licznie występujące wapienne skałki, meandrująca rzeka, bogate zasoby wód typu artezyjskiego. Warto sprawdzić, jak wyglądają skałki o ciekawych nazwach: Durszlak, Mały Chiński Murek czy Sokół.

Parkowe źródła są źródłami pulsującymi i pomnikami przyrody. Najciekawsze wizualnie jest krasowe źródło Jordan: jeziorko, które je tworzy, jest krystalicznie czyste, o pięknym turkusowym odcieniu wody. Ma głębokość około 3 metrów i powierzchnię około 32 m². Woda ma stałą temperaturę ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego w dawnych czasach jeziorko pełniło funkcję swego rodzaju lodówki dla okolicznych mieszkańców. Jeszcze do dziś można jego dni zobaczyć belki, zastępujące półki. Głębokość jeziorek i połączenia między nimi, to kwestia sporna. Według miejscowej legendy, gdy do źródła Hydrografów wpadł gospodarz z wołami, to wypłynął dopiero przy źródle Jordan, odległym o kilka kilometrów. 

W pobliżu źródła Jordan można obejrzeć zabytkowy Dwór Popielów, zaprojektowany przez „Galicyjskiego Gaudiego” czyli architekta, Teodora Talowskiego. 
Warto też odwiedzić barokowy zespół klasztorny Norbertanek, drewniany kościół w p.w. Trójcy Świętej w Iwanowicach oraz kościół p.w. Św. Andrzeja w Sieciechowicach, a także kościół św. Mikołaja w Wysocicach. W miejscowościach nad rzeką zachowało się też kilka XVIII- i XIX-wiecznych zespołów dworskich, w tym zabytkowy park dworski w Młodziejowicach i Tarnawie. Do ciekawych zabytków kulturowych należy stary cmentarz w Imbramowicach oraz grodzisko, związane z formowaniem się państwa Wiślan. Park istnieje od 1981 roku na terenie 6 gmin, położonych wzdłuż osi parku - rzeki Dłubni. Są to gminy Gołcza, Iwanowice, Michałowice, Skała, Trzyciąż i Zielonki.