Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cohen w teatrze

Cohen w teatrze

Gmach teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, widziany z boku - piętrowy budynek z trzema kopułami i figurami zdobiącymi fasadę. Przed nim stojące samochody i zielony klomb z kwiatami. Z tyłu drzewa i bezchmurne niebo.

Plac Świętego Ducha 1, 31-023 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124244500
tel. +48 124244526
Data i godzina rozpoczęcia: poniedziałek, 13 stycznia 2025 19:00
Data i godzina zakończenia: poniedziałek, 13 stycznia 2025 21:00
Piosenki Leonarda Cohena wykonają na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego - Krzysztof Taraszka i Wojciech Skibiński. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie udział w koncercie Pawła Sztompke – dziennikarza, który znany jest z anteny radiowej Jedynki i ceniony przez słuchaczy za niezwykłą wiedzę o współczesnej muzyce. Miał on przyjemność przeprowadzić z Leonardem Cohenem wywiad, podczas jednej z jego tras koncertowych w naszym kraju. Podzieli się z publicznością wiedzą pozyskaną bezpośrednio od artysty.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w dniu 13 stycznia usłyszymy repertuar niezwykłego, cenionego i lubianego artysty Leonarda Cohena. Jego piosenki wykonają aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego – Krzysztof Taraszka i Wojciech Skibiński. Leonard Cohen to kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz tworzący w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock. Urodził się w 1934 roku w Montrealu.  Ukończył studia na Uniwersytecie McGilla uzyskując stopień bakałarza sztuk .  Mimo że był przeciętnym studentem, jeszcze w trakcie studiów zdobył prestiżową nagrodę  McNaughton Prize za osiągnięcia literackie.  W maju 1956 roku wydał swój pierwszy tom poezji –„ Let Us Compare Mythologies”. Na przestrzeni następnych lat pisał i publikował poezję oraz wydał dwie powieści: „The Favorite Game” (1963) i „Beautiful Losers” (1966).

W wywiadach często żartował, że zaczął śpiewać, gdyż trudno mu było wyżyć z pisania. Nigdy też nie był wybitnym instrumentalistą. Sławę przyniosła mu piosenka „Suzanne”, której profesjonalną wersję nagrała folkowa piosenkarka Judy Collins. Utwór ten stał się radiowym przebojem w 1965 roku. Collins wprowadziła Cohena w środowisko muzyki folk. Pierwszy publiczny występ Cohena jako piosenkarza odbył się 30 kwietnia 1967 w Town Hall w Nowym Jorku, na koncercie charytatywnym na rzecz organizacji domagającej się zaprzestania prób z bronią jądrową. Collins namówiła Cohena, by wystąpił z nią na Newport Folk Festival  w 1967 roku. Wydany w tym samym roku album „Songs of Leonard Cohen” zawierał przeboje: „Suzanne”, „Sisters of Mercy”, „So Long, Marianne” i „Hey, That’s No Way to Say Goodbye”.  Album odniósł wielki sukces.

W  2003 roku otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrienne Clarkson Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury.

Na początku jesieni 2008 roku Cohen wystąpił w Polsce na dwóch koncertach  we Wrocławiu i w Warszawie. W  2010 roku  Leonard Cohen wystąpił w katowickim Spodku i na warszawskim Torwarze. W 2013 roku artysta wystąpił w Atlas Arenie w Łodzi. Koncertował na całym świecie. Nagrał kilkanaście albumów, w tym między innymi: „Songs of Leonard Cohen”, „New Skin for the Old Ceremony”, „Various Positions” czy „Thanks for the Dance”. Niektóre albumy uzyskały między innymi w Polsce złote i platynowe certyfikaty.

 Będzie to wieczór pełen emocji, melancholii i wzruszeń podczas którego zostanie nam przybliżona postać wspaniałego człowieka, poety i piosenkarza o ciepłym barytonowym głosie, który w  swoich tekstach łączył religijne i interkulturowe aluzje z czarnym humorem.


Powiązane treści