Parki Narodowe

Zachód słońca nad górami

Małopolska to region niezwykły, szczególnie pod względem przyrodniczym. Fantazyjne ostańce i gorące piaski pustyni, malownicza wstęga Wisły i wdzierający się między skały Dunajec, zielone Beskidy i nagie tatrzańskie szczyty, mroczne jaskinie i huczące wodospady… Aż 53% powierzchni Małopolski objęto ochroną przyrodniczą: utworzono tu 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 84 rezerwaty. Jest tu też 2189 pomników przyrody. Dwa obszary – Babiogórski i Tatrzański Park Narodowy – uznano również za rezerwaty biosfery UNESCO, miejsca unikatowe w skali światowej, o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych. 

Parki narodowe Małopolski na piesze wycieczki

Parki narodowe w Małopolsce stanowią niezwykły obszar do wędrówek pieszych, każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, mnóstwo jest bowiem w Małopolsce terenów, których zwiedzanie jest przyjemnością. Niezależnie zatem od naszego przygotowania kondycyjnego, Małopolska może stanowić świetny cel weekendowych lub urlopowych wyjazdów. Od lat największą popularnością wśród turystów cieszą się szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie tylko ze względu na zróżnicowanie, ale również dość wysoki stopień trudności (w niektórych przypadkach) oraz wspaniałe widoki rozciągające się z najwyższych w Polsce szczytów. To tutaj właśnie znaleźć można malownicze górskie jeziora, szlaki idealne na spacer z dziećmi, kolej linową na Kasprowy Wierch, szlaki narciarskie i trasy z łańcuchami dla zaawansowanych piechurów. Nie tylko jednak Tatry oferują spektakularne widoki, Babiogórski Park Narodowy z Babią Górą, która nazywana jest królową, czy Pieniny z Trzema Koronami, Sokolicą i Wysoką. Miłośnicy Tatr równie chętnie podziwiają je z większej odległości - na przykład z Turbacza położonego w Gorczańskim Parku Narodowym. Nie mniej atrakcyjny jest Ojcowski Park Narodowy z mnóstwem jaskiń i skalnych ostańców i Magurski Park Narodowy z urokliwymi szlakami i dawną zabudową. 

Zima w Małopolskich parkach narodowych

Także zima w Małopolskich parkach narodowych jest malownicza - ośnieżone szczyty Tatr czy Gorców, zamarznięte wodospady i rzeki, mnóstwo tras narciarskich przyciągają rzesze turystów spragnionych przyrodniczych wrażeń. Wiele szlaków górskich jest zimą niedostępnych, zwłaszcza tych w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale z wielu można śmiało korzystać i poznawać zimowe oblicze gór, które jest tak różne od tego, które znamy z wędrówek o innych porach roku. Ośnieżone drzewa, górskie szczyty, wijące się ścieżki pełne białego puchu - takie niesamowite otoczenie czeka na tych, którzy zdecydują się na zimowe spacery. Także miłośnicy narciarstwa nie mogą narzekać: w małopolskich parkach narodowych znajdzie się wiele wyciągów narciarskich, tras na skitury, a nawet narty biegowe, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. 

Każda pora roku jest idealna na to, aby zwiedzić małopolskie parki narodowe, które z roku na rok przyjmują z otwartymi ramionami coraz większe ilości turystów, zachwyconych okolicami.