Willa "Kasprowy Wierch" Zakopane - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa "Kasprowy Wierch" Zakopane

Willa "Kasprowy Wierch" Zakopane

Dzień chyli się ku zachodowi. Niebo bezchmurne. Na wprost jednopiętrowa, duża, drewniana willa w jasnym kolorze, z dachem pokrytym blachą, z wieloma małymi oknami, z balkonem pod po środku na pierwszym piętrze i drugim nad nim, z jaskółką na poddaszu. Pod balkonami drzwi wejściowe. Przed drzwiami kilka schodów przykrytych wykładziną. Nad wejściem napis Hotel Kasprowy Wierch. Po prawej i lewej fragment drewnianego ogrodzenia i zamknięte parasole.

ul. Krupówki 50b, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182012738
Została wybudowana w 1890 roku w stylu szwajcarskim i pełniła początkowo rolę hotelu w zakładzie wodoleczniczym doktora Bronisława Chwistka. Później losy zabytku były różne. Pełnił funkcję szkoły, wykorzystywany był na biura, by ostatecznie w roku 1993 powrócić do swojej dawnej nazwy i pierwotnej funkcji hotelu, którego ofertę wzbogacono o znaną pod Tatrami restaurację.

Willa została wybudowana w 1890 roku przez Bronisława Chwistka, słynnego lekarza. Jego żona Emilia z Majewskich była pianistką i malarką, uczennicą Jana Matejki i Karola Mikulskiego. Jej syn Leon Chwistek był malarzem, krytykiem i teoretykiem sztuki, matematykiem i filozofem, członkiem awangardowej grupy formistów i twórcą estetycznych teorii "wielorakich rzeczywistości" i strefizmu.

Bronisław Chwistek działał w Zakopanem także społecznie i był współautorem pierwszego statutu zakopiańskiej Stacji Klimatycznej. Urządzał wycieczki w Tatry w stylu dra Chałubińskiego : w gronie przyjaciół z kapelą góralską.

Doktor Chwistek otworzył w Zakopanem jeden z pierwszych zakładów wodoleczniczych pod nazwą „Hygea”, którego willa była hotelową częścią. Po jego śmierci pensjonat przejął syn, a nazwa została zmieniona na „Gerlach”, następnie w hotel „Kasprowy Wierch”. W późniejszych latach wielokrotnie zmieniano przeznaczenie willi. W latach 90-tych ubiegłego już wieku ponownie zaczął funkcjonować w niej hotel.

Willa została wybudowana w stylu szwajcarskim. Jej budowa przypada na wczesny okres powstawania stylu zakopiańskiego. Dziś willa jest wpisana do rejestru dóbr kultury narodowej, można w niej wynająć pokój i poczuć atmosferę dawnego Zakopanego.


Powiązane treści