Trasa rowerowa VeloDunajec (z objazdami brakujących odcinków) - Trasa - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Trasa rowerowa VeloDunajec (z objazdami brakujących odcinków)

Trasa rowerowa VeloDunajec (z objazdami brakujących odcinków)

Velo Dunajec Falsztyn zjazd nad Zatokę Kosarzyska
Skala trudności: Dla średniozaawansowanych
Długość szlaku: 233
Zakopane Region turystyczny: Pieniny i Spisz, Tarnów i okolice, Tatry i Podhale
VeloDunajec – najbardziej urokliwa i atrakcyjna widokowo spośród tras rowerowych VeloMałopolska.

Przebiega przez malownicze tereny doliny Dunajca z widokami na Tatry, Gorce, Beskidy, Pieniny i Pogórze.

Sugerowana, aktualna propozycja przejazdu po trasie VeloDunajec (240 km), która prowadzi po wszystkich już asfaltowych/gotowych fragmentach i która objeżdża po lokalnych drogach (miejscami niestety z dużym ruchem/przewyższeniami) te odcinki, które się jeszcze budują lub są dopiero w koncepcji/planach.

Jest to propozycja wycieczki dla tych, którzy chcą już teraz sprawdzić co wybudowane zostało w ramach trasy VeloDunajec z Zakopanego do Wietrzychowic (gdzie łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową).

Ten ślad w większości nadaje się nawet pod rowery szosowe, poza odcinkiem przez słowacką część Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca, którą "szosowo" rekomendujemy objechać przez Leśnicę i Wielki Lipnik do Czerwonego Klasztoru. Na całej reszcie tej trasy jest praktycznie wszędzie asfalt/twardo pod kołami, bo nawierzchnia szutrowo-utwardzona jest tylko w Zgłobicach (200 m), i w Białym Dunajcu (800 m).

Stopień trudności: średni (z powodu odcinków objazdowych które biegną po drogach z dużym ruchem/przewyższeniami) Ślad przebiega w 47% po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego.

Uwagi do trasy:

Na trasie jest kilka krótkich, ale stromych podjazdów (Falsztyn, Brzyna, Dąbrowa, Rożnów, Habalina) i parę odcinków szutrowo-gruntowych:

• (800 m) ubita gruntówka w Białym Dunajcu .

• (10 km) Słowacka część Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca, którą "szosowo" można objechać asfaltem przez przez Leśnicę i Wielki Lipnik do Czerwonego Klasztoru, podjazd i zjazd na genialną widokową przełęcz.

• (200 m) szutrowy odcinek podjazdu pod Habalinę

• (3 km ) gruntowa droga droga Szczepanowice- Zgłobice Ślad objeżdża po zwykłych drogach następujące odcinki, które pozostają w budowie lub dopiero są w koncepcji/planach: • Krościenko-Tylmanowa (4,5 km)

• Tylmanowa-Zabrzeż (2,5 km)

• Gołkowice-Mostki (1,5 km)

• Wielogłowy-Piaski Dróżków (30 km)

• Wróblowice-Ostrów (25 km)

Maksymalna wysokość to: 836 m n.p.m. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości: 176 m n.p.m.

Trasa biegnie przez następujące obszary chronione: Parki Krajobrazowe: Ciężkowicko - Rożnowski Park Krajobrazowy Parki Narodowe: Pieniński PN Natura 2000: Dolina Białki, Podkowce W Szczawnicy, Niedzica, Dolny Dunajec, Górny Dunajec, Środkowy Dunajec Z Dopływami, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, Pieniny 16% trasy biegnie przez las.

Atrakcje turystyczne: Ławeczka Tygodnika Podhalańskiego, Dom do góry nogami, Muzeum Misiów Misioland, Krupówki, Muzeum Jana Kasprowicza, Izba Regionalna, Janosikowy Skok, Pawilon wejściowy w Sromowcach Wyżnych - Kątach, Spływ Przełomem Dunajca, Wąwóz Szopczański, Spiska Kraina, Pawilon wejściowy w Szczawnicy, Bacówka "U Jasia", Zamek Dunajec, Kapliczka Świętej Kingi, Zamek Czorsztyn, ABlandia, Zdrój Ziemroźka, Dębno - kościoły drewniane południowej Małopolski, Dwór w Łopusznej, Tischnerówka, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Studnia św. Floriana, Stary Sącz – zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek, Muzeum Księdza Józefa Tischnera, Muzeum Regionalne im.Seweryna Udzieli, Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu, Dom Gotycki Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Ruiny Zamku Królewskiego w Nowym Sączu, Zamek Dolny

VeloDunajec zostało laureatem w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny, a w 2022 zyskała wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Szczegółowy przebieg trasyz objazdami brakujących odcinków, gpx (pobierz trasę) oraz lokalizacja obiektów typu atrakcje i  Miejsca Przyjazne Rowerzystom znajduje się w "pokaż szczegóły"" - ikona/znacznik "miejsca" powyżej obok zdjęcia tytułowego.

Lista Miejsc Przyjaznych Rowerzystom dostępna jest powyżej z rozwijanego menu: "obiekty na trasie" i poniżej "obiekty powiązane".

Przebieg trasy dostępny jest również w nawigacji rowerowej Rowerowa Małopolska (www, Android, IOS).

Spacer wirtualny po trasie roweroweij VeloDunajec.

Zakopane – Poronin – Biały Dunajec – Szaflary – Nowy Targ – Nowy Targ – Łapsze Niżne – Czorsztyn – Szczawnica – Krościenko Nad Dunajcem – Ochotnica Dolna – Łącko – Stary Sącz – m. Stary Sącz – m. Nowy Sącz – Chełmiec – Gródek nad Dunajcem – Czchów – Zakliczyn – m. Zakliczyn – Pleśna – Tarnów – Wojnicz – Wierzchosławice – Radłów – Żabno – Wietrzychowice (styk z Wiślaną Trasą Rowerową)

Obiekty na trasie