Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Dymitra Czarna

Cerkiew świętego Dymitra Czarna

Na wprost drewniana cerkiew z zewnątrz. Dach pokryty jasną blachą z trzema wieżyczkami z baniastymi kopułami i krzyżami u góry. Od lewej niskie prezbiterium, za nim wyższa nawa i dalej wysoka kwadratowa wieża z pochyłymi ścianami. Wokół cerkwi niski mur z kamieni. Na wysokości wieży drewniana, zadaszona brama. Z tyłu wysokie choinki, dalej zalesione wzgórze. Niebo bezchmurne.

Czarna, 38-315 Czarna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183516776
tel. +48 511209283
Cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra w Czarnej (powiat gorlicki) wzniesiona została w 1764 roku. Obecnie cerkiew użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Jest to cerkiew łemkowska typu północno-zachodniego, orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej. W pierwszej połowie XIX wieku cerkiew uległa przekształceniu, znacznie wydłużono między innymi prezbiterium. Ściany nawy, prezbiterium i pochyłej wieży obite są gontem. Nad nawą wznosi się dach namiotowy, nad prezbiterium wielopołaciowy. Izbica wieży szalowana pionowym deskowaniem. Dachy, podobnie jak wieńczące je baniaste hełmy z pozornymi latarniami, pokryte są blachą. 

Wnętrze świątyni nakryte jest płaskimi stropami i kopułami namiotowymi. Dekoruje je polichromia z pierwszej połowy XIX wieku.

Najcenniejszymi elementami wyposażenia są kompletny barokowy ikonostas z XVIII wieku oraz również barokowy ołtarz z ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem. Warto także zwrócić uwagę na ozdobiony kolumienkami portal wiodący z prezbiterium do zakrystii.

Świątynia otoczona jest kamiennym murkiem. Zaś powyżej świątyni na czynnym cmentarzu jest kilka dawnych nagrobków kamiennych. W pobliżu Czarnej znajduje się kilka pięknych cerkwi greckokatolickich, które warto zobaczyć. W szczególności można zwiedzić obiekt w Śnietnicy.

Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści