Cmentarz wojenny numer 91 Gorlice - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 91 Gorlice

Cmentarz wojenny numer 91 Gorlice

Na wprost potężna, kamienna brama z trzema arkadowymi prześwitami, nakryta czterospadowym dachem. Nad środkowym wejściem tablica i kamienny krzyż. Ogrodzona, prowadzą do niej szerokie kamienne schody. Po bokach mur. Z tyłu drzewa, przez ich korony prześwituje słońce.

ul. Korczaka, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Pośród gorlickich nekropolii szczególne miejsce zajmuje cmentarz wojenny numer 91 usytuowany na górze Korczak, inaczej zwanej Górze Cmentarnej, wyrastającej tuż nad centrum Gorlic. W zamyśle budowniczych miał być obiektem reprezentacyjnym w tym okręgu oraz służyć jako miejsce uroczystości rocznicowych.

Przypominający obronną fortecę cmentarz wojenny numer 91 w Gorlicach został zbudowany według projektu kapitana architekta Emila Ladewiga. Centralną jego częścią jest zaprojektowany przez kapitana Gustawa Ludwiga kamienny krzyż łaciński. Na jego czołowej ścianie znajdują się dwie tablice: jedna z 1928 roku ufundowana przez społeczeństwo miasta Gorlice oraz druga - ufundowana przez Związek Inwalidów Wojennych. Całą nekropolię otacza wysoki kamienny mur wzmocniony narożnymi słupami – basztami. Wejścia na cmentarz strzeże potężna kamienna brama z trzema arkadowymi prześwitami, nakryta czterospadowym dachem. Całość przypomina starożytny łuk triumfalny. Wewnątrz niej we wnękach, umieszczono tablice z nazwiskami poległych żołnierzy z armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej. „W 161 mogiłach zbiorowych i 140 pojedynczych spoczywają żołnierze walczący we wrogich armiach i obcych mundurach, ale za Polską sprawę” – jak głosi napis na tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Gorlic. 

Góra Cmentarna była ważną pozycją na linii obrony rosyjskiej podczas bitwy pod Gorlicami. Mimo tego niemiecka 82. Dywizja Piechoty, w której służyło wielu Polaków z Wielkopolski, szybko zdobyła jej szczyt, co umożliwiło oskrzydlenie broniących się w centrum Rosjan. 

Cmentarz służył jako miejsce spoczynku żołnierzy również podczas II wojny światowej.


Powiązane treści