Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Zielonki

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Zielonki

Kościół o jasnych ścianach i dachem krytym czerwoną dachówką, z niewielką wieżyczką. Widok z góry od strony prezbiterium. W otoczeniu dużo drzew. Widoczna sąsiednia zabudowa.

ul. ks. Michalika 1, 32-087 Zielonki Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 122850321
fax. +48 122850082
tel. +48 122850082
We wsi położonej w dolinie Prądnika stoi gotycki kościół z XVI wieku. W jego kaplicy znajduje się przywieziony ze Szkocji obraz Matki Boskiej, dar żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców.

Murowany, późnogotycki kościół, z elementami renesansowymi, zbudowano w latach 1524–1538 w miejscu wcześniejszego z przełomu XIII i XIV wieku. Najpierw w 1524 roku stanęła zakrystia, w 1533 rok prezbiterium, nawę zbudowano w 1538 roku. To orientowana, jednonawowa świątynia wzmocniona szkarpami z węższym od nawy prezbiterium i sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. W czasie remontu kościoła w 1889 roku, dobudowano piętro zakrystii i płaski, drewniany strop w nawie. W 1947 roku wyburzono boczne, gotyckie wejście.

We wnętrzu zachowały się fragmenty polichromii z XVI wieku oraz nowsze z XVIII wieku, dzieła Andrzeja Radwańskiego. W barokowym ołtarzu głównym stoją posągi Antoniego Frąckiewicza.

W 1948 roku zbudowano kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej projektu Stefana Świszczowskiego, później nazywaną kaplicą Matki Boskiej Zwycięskiej, na planie kwadratu z łamanym dachem i barokową sygnaturką. Umieszczono w niej obraz Madonny z XVIII wieku, w sukience z korali i orderów żołnierskich. Wokół zawieszono wota. Obraz pochodzi ze szlaku wojennego Drugiej Baterii Pierwszego Pułku Artylerii Polowej Pierwszej Samodzielnej Brygady Strzelców, stacjonującej w 1941 roku w Szkocji. W 1947 roku wizerunek przewieziono do kościoła Mariackiego w Krakowie, a w 1949 roku do kaplicy w Zielonkach.

W 1966 roku do kościoła dobudowano trzypiętrowe, modernistyczne wejście projektu Antoniego Mazura, zawierające kruchtę oraz na piętrach chór i organy. Nad nim góruje metalowa, ażurowa dzwonnica w kształcie trójnogu z krzyżem i dzwonami.

Kościół otaczają kaplice różańcowe z XX wieku. Obok stoi drewniana kapliczka z XIX wieku z ludową rzeźbą Madonny oraz kamienna figura „Na Rozdziałowskim” z 1636 roku, zwieńczona latarnią z Pietą. W 1998 roku odsłonięto pomnik Jana Pawła II.


Powiązane treści