Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Żydowska Trasa Pamięci

Żydowska Trasa Pamięci

Kilka kamiennych macew (nagrobków) na cmentarzu, z napisami w języku hebrajskim. Prostokątnych, z łukiem u góry, pochylonych w różnych kierunkach. Za nimi wysokie drzewa bez liści. Dalej widać fragmenty budynków i przebijające przez gałęzie drzew bezchmurne niebo.
Skala trudności: Dla początkujących
Rodzaj szlaku: tematyczny
Długość szlaku: 5,3 km
Bochnia Region turystyczny: Tarnów i okolice
Trasa upamiętnia miejsca naznaczone tragiczną historią okupacyjną Żydów z Bochni i jej okolic. Obejmuje 15 punktów ważnych punktów związanych z martyrologią mieszkańców getta.

W połowie marca 1941 roku okupacyjne władze niemieckie podjęły decyzję o utworzeniu w Bochni dzielnicy dla ludności żydowskiej. W obrębie getta znalazło się kilkanaście ulic zlokalizowanych w północno-wschodniej części miasta: Kowalska, Niecała, Świętego Leonarda, Solna Góra, Pod Lipką, Kraszewskiego, częściowo Kolejowa, Wojska Polskiego, Poniatowskiego i Trudna; część ulic Proszowskiej, Wygody i Krzeczowskiej stanowiły tak zwaną dzielnicę mieszaną. Przesiedlanie ludności rozpoczęto 2 kwietnia 1941 roku, a zakończyć się miało po trzech dniach.

W ciągu przeszło dwóch lat funkcjonowania getta, które 1 stycznia 1943 roku przemianowano na obóz pracy, przewinęło się przez nie około 15 tysięcy Żydów, z których tylko cześć pochodziła z Bochni. Większość stanowili Żydzi wypędzeni przez Niemców z Krakowa i z okolicznych wsi oraz przesiedleni przymusowo z takich miejscowości jak Brzesko, Krzeszowice, Mielec, Dębica i inne.

Podczas istnienia getta w Bochni Niemcy zorganizowali trzy akcje eksterminacyjne: akcja I (sierpień 1942 rok), akcja II (listopad 1942 rok) i akcja III (wrzesień 1943 rok).

Na trasie znajdują się obiekty pamiętające obecność ofiar i oprawców, a także miejsca, które uległy zniszczeniu i przekształceniu na nowe funkcje. Jedne i drugie miejsca wpisane są w kulturę oraz historię Bochni i należy kultywować pamięć o tych, którzy cierpieli i niewinnie tracili życie.

Szczegółowe informacje: www.bochnia.eu/turystyka/przewodnik-po-miescie/spacery-i-wycieczki-3/zydowska-trasa-pamieci/

Mapa Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni.

Żydowska Trasa Pamięci w Bochni:
1. Budynek synagogi (ul. Trudna 13)
2. Warsztaty Miejskie (ul. Trudna)
3. Dawna synagoga (skrzyżowanie ulic Brackiej i Kraszewskiego)
4. Getto (teren otoczony ulicami Trudną, Kraszewskiego, Solna Góra, Więźniów Oświęcimia, Kolejowa, Wojska Polskiego, Pod Lipką)
5. Plac apelowy w getcie (plac pomiędzy Bracką a Kowalską)
6. Budynek Judenratu i więzienia (ul. Niecała)
7. Miejsce spalenia Żydów (ul. Solna Góra i Boczna)
8. Pomnik Ofiar Holocaustu (ul. Solna Góra)
9. Szpital i sierociniec (ul. Świętego Leonarda i Więźniów Oświęcimia)
10. Podziemny bunkier Ackermanów (ul. Kolejowa)
11. Linia graniczna getta „A” i getta „B” (ul. Galasa)
12. Dawne koszary wojskowe (ul. Świętego Leonarda)
13. Cmentarz żydowski (ul. Krzęczków)
14. Dziedziniec Sądu Rejonowego (ul. Kościuszki)
15. Cmentarz komunalny (ul. Oracka)

Obiekty na trasie