Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Bastion III Kleparz Twierdza Kraków

Bastion III Kleparz Twierdza Kraków

Drzewa i chodnik pomiędzy ceglanymi murami fortyfikacji Twierdzy Kraków Bastion III Kleparz. Na trawie stoją leżaki. Zdjęcie robione wieczorem. Mury fortyfikacji są oświetlone, pomiędzy murami fortyfikacji rozwieszone są lampki.

Kamienna 2-4, 30-001 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 735683768
Bastion III "Kleparz" to część wewnętrznego pierścienia fortyfikacji Krakowa z II połowy XIX wieku. Po utraceniu funkcji obronnych pełnił rolę koszar, magazynów, a także więzienia. Obecnie w jego murach kwitnie kultura.

Bastion III „Kleparz” to perła architektury obronnej Krakowa i Małopolski, stanowiący kluczowy element pierścienia Twierdzy Kraków. Położony w sercu historycznego centrum miasta, jest doskonałym świadectwem dawnych tradycji architektury murowanej oraz bogatego dziedzictwa fortyfikacyjnego i inżynieryjnego regionu. Jego architektura forteczna oraz organizowane na jego terenie działania kulturalne i edukacyjne przyciągają nie tylko miłośników fortyfikacji, ale także mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków, przyczyniając się do popularyzacji i ochrony twierdzy.

Bastion III „Kleparz” jest częścią wewnętrznego pierścienia fortyfikacji z lat 1856–1859, który kiedyś przebiegał wzdłuż linii zbliżonych do dawnych szańców z czasów Tadeusza Kościuszki, obecnie odpowiadających trasie Alei Trzech Wieszczów. W czasach swojej świetności, był to bastion uzbrojony w armaty i chroniony przez piechotę, stanowiąc ważny punkt obrony miasta. Jednak z biegiem lat, wskutek postępu technologicznego, jego rola obronna zaczęła tracić na znaczeniu. Od 1909 roku służył głównie w celach koszarowo-magazynowych, a podczas II wojny światowej stał się miejscem, gdzie Niemcy przetrzymywali jeńców radzieckich.

Dzięki determinacji krakowskich naukowców, Bastion III „Kleparz” uniknął planowanego w latach 60. XX wieku wyburzenia. Uznano go za zabytek warty ochrony, co przyczyniło się do jego adaptacji na cele przemysłowe, a później kulturalne. Dziś, w jednej z jego części działa restauracja, inna część została odrestaurowana i przeznaczona na cele edukacyjno – kulturalne, co stanowi świadectwo niezwykłej metamorfozy z obiektu obronnego na ważne miejsce kultury w Krakowie.


Powiązane treści