Mury Obronne Kraków
ul. Pijarska, 30-547 Kraków
Region turystyczny: Kraków i okolice
Wejście na mury obronne Krakowa prowadzi przez Basztę Pasamoników, która powstała w pierwszej połowie XIV wieku. To jedyna baszta udostępniona do zwiedzania. Tu na dwóch poziomach znajduje się ekspozycja muzealna, na której można obejrzeć makietę fortyfikacji, stroje i broń obrońców miasta, a także obejrzeć film ukazujący rozwój fortyfikacji Krakowa.
Baszta Pasamoników broniona była niegdyś przez cech rzemieślników wyrabiający pasy i frędzle, z których najsłynniejszy był Marcin Oracewicz, zasłużony w czasie obrony miasta podczas Konfederacji Barskiej. Stał się patronem obrońców miasta, a jego kamienne popiersie zdobi Celestat – historyczną siedzibę Bractwa Kurkowego.
Trasa zwiedzania wiedzie przez ganki straży wzdłuż murów. Nad wejściem w Bramie Floriańskiej znajduje się tak zwana kaplica – przebudowany w XIX wieku na kaplicę dawny magazyn na broń. Obecnie nie jest używana do kultu religijnego.
Brama Floriańska, zwana Porta Gloriae, została wybudowana w 1307 roku i stała się najważniejszą bramą wjazdową do Krakowa na Drodze Królewskiej. Od strony miasta zdobi ją płaskorzeźba świętego Floriana z początków XVIII wieku. W XIX wieku od strony Plant ozdobiona została kamiennym orłem piastowskim wykonanym według projektu Jana Matejki.
Mury obronne można zwiedzać tylko w ramach Trasy obronności.