Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Centrum Historii i Kultury Romów Oświęcim

Centrum Historii i Kultury Romów Oświęcim

W muzeum prezentowane są wystawy stałe:

ul. Berka Joselewicza 5, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 334474058
Jaka była droga Romów, którzy ze względu na pokoleniowe migracje mówią o sobie, że są obywatelami świata? Jak byli postrzegani, jak wyglądał dialog między kulturami, tradycjami i językiem? Na pytania można znaleźć odpowiedź w Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu poprzez swoją działalność wystawienniczą, edukacyjną i społeczną.

Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu zostało powołane do życia pod koniec stycznia 2024 roku. Wtedy to nastąpiła historyczna chwila, gdyż jednostka ta stała się pierwszą i jedyną publiczną instytucją kultury mającą zachować materialne i niematerialne dziedzictwo mniejszości Romów w Polsce. Nowa instytucja będzie zajmować się pielęgnowaniem i upowszechnianiem wiedzy o kulturze, tradycji oraz historii romskiej, w tym o bolesnym holokauście romskim. Ponadto jednymi z najważniejszych wartości promowanych przez Centrum będzie tolerancja oraz świadomość kulturowa, a także tworzenie wielokulturowej przestrzeni do rozmów, nauki i dyskusji.

Dla zwiedzających dostępna jest wystawa stała "Romowie. Historia i Kultura", która mieści się w budynku Centrum Historii i Kultury Romów. Obecnie, ze względu na trwające prace remontowe w budynku, jest ona zamknięta dla zwiedzających do końca kwietnia 2025 r.

Inicjatorem stworzenia Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu było Stowarzyszenie Romów w Polsce, które powstało w 1992 roku. Za cel postawiło sobie tworzenie warunków do pełnego uczestnictwa Romów w życiu narodu polskiego, którego czują się obywatelami, mimo własnej specyficznej tożsamości. Oprócz działalności, która ma poprawić sytuację społeczną, ekonomiczną i kulturalną Romów, stawia sobie za cel także upamiętnienie eksterminacji Romów przez hitlerowców. Działania te realizowane są poprzez prowadzoną na szeroką skalę działalność naukową i wydawniczą, organizowanie uroczystości i wystaw. W strukturach Stowarzyszenia funkcjonuje Romski Instytut Historyczny, jedyna taka instytucja w Polsce, która jest placówką naukowo-badawczą.


Powiązane treści